"W cieniu" nagrodzone w Seattle

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej czesko-polsko-słowacka koprodukcja „W cieniu” („In The Shadow”) w reżyserii Davida Ondříčka została nagrodzona na 39. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle.

Kolejne nagrody

Na 39. Seattle Film Festival David Ondříček zdobył nagrodę Golden Space Needle dla najlepszego reżysera, a odtwórca głównej roli Ivan Trojan nagrodę dla najlepszego aktora. Wyróżnienia na amerykańskim festiwalu są kolejnymi nagrodami dla filmu „W cieniu”.

 

Film został już uhonorowany nagrodami Czeskiej Akademii Filmowej – Czeskimi Lwami za rok 2012 w dziewięciu kategoriach: film, reżyseria, scenariusz, pierwszoplanowa rola męska (Ivan Trojan), muzyka, dźwięk, montaż, scenografia i zdjęcia. Otrzymał również nagrody Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych w kategoriach: film, pierwszoplanowa rola męska, reżyser, muzyka i zdjęcia.

W cieniu

 

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1953 w Pradze. Aktor Ivan Trojan wciela się w rolę policyjnego detektywa, zajmującego się kolejną kradzieżą. W śledztwie pomaga mu specjalista ze wschodnich Niemiec. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że sprawa kryminalna nabiera wymiaru politycznego.

Koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „W cieniu” jest czesko-polsko-słowacką koprodukcją w reżyserii Davida Ondříčka („Samotni”, „Jedna ręka nie klaszcze”). Polskim producentem obrazu jest Centrala Sp. z o.o. Zdjęcia autorstwa Adama Sikory do części filmu zostały zrealizowane również w Polsce: na terenie Dolnego Śląska i w Łodzi. Postprodukjcę wykonało Alvernia Studios. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Regionalne Fundusze Filmowe we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi.

Premiera kinowa 21 czerwca

Film wejdzie na ekrany polskich kin 21 czerwca 2013. Dystrybutorem obrazu jest Hagi Film.

 

Strona filmu „W cieniu”: intheshadow.pl.

 

Paulina Bez

20.06.2013