"W imię" w belgijskich kinach

Od 8 stycznia 2014 w belgijskich kinach można oglądać współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

„Aime et fais ce que tu veux”

 

8 stycznia 2014 na ekranach belgijskich kin pojawił się film „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Francuski tytuł filmu to „Aime et fais ce que tu veux”. Belgijskim dystrybutorem obrazu jest firma ABC Distribution. „W imię…” jest pokazywane w kinach Galeries i Vendôme w Brukseli, w kinie Sphinx w Gent oraz w kinie Forum w Namur. Od 1 stycznia 2014 film Małgorzaty Szumowskiej można oglądać również w kinach we Francji.

„W imię…”

 

Film opowiada współczesną historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz jest lubiany przez ludzi, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość. W rolę głównego bohatera wcielił się Andrzej Chyra. Na ekranie partnerują mu m.in. Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Maria Maj, Łukasz Simlat, oraz Tomasz Schuchardt.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma MD4, a koproducentami Shot Szumowski, Zentropa Autorami scenariusza są Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który jest również autorem zdjęć. Muzykę napisali Paweł Mykietyn i Adam Walicki. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda na Berlinale

Światowa premiera filmu odbyła się na 63. MFF w Berlinie, gdzie „W imię…” otrzymało Teddy Awarda. Nowy obraz Małgorzaty Szumowskiej został również doceniony m.in. na festiwalu w Dortmundzie (Grand Prix), w Mediolanie oraz na Nyskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę. „W imię…” weszło na ekrany polskich kin 20 września 2013. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

 

Paulina Bez

09.01.2014