"W imię…" w niemieckich kinach

15 maja 2014 na ekrany niemieckich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Niemiecka premiera

15 maja 2014 na ekrany niemieckich kin wszedł film „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Niemiecki tytuł filmu to „Im Namen des…”. Niemieckim dystrybutorem obrazu jest firma Edition Salzgeber. Film wszedł na ekrany kin w Polsce 30 września 2013, 1 stycznia 2013 we Francji a 8 stycznia 2013 w Belgii.

„W imię…”

Film opowiada współczesną historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz jest lubiany przez ludzi, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość. W rolę głównego bohatera wcielił się Andrzej Chyra. Na ekranie partnerują mu m.in. Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Maria Maj, Łukasz Simlat, oraz Tomasz Schuchardt.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma MD4, a koproducentami Shot Szumowski, Zentropa Autorami scenariusza są Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który jest również autorem zdjęć. Muzykę napisali Paweł Mykietyn i Adam Walicki. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda na Berlinale

 

Światowa premiera filmu odbyła się na 63. MFF w Berlinie, gdzie „W imię…” otrzymało Teddy Awarda. Nowy obraz Małgorzaty Szumowskiej został również doceniony m.in. na festiwalu w Dortmundzie (Grand Prix), w Mediolanie oraz na Nyskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę. „W imię…” weszło na ekrany polskich kin 20 września 2013. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

 

Paulina Bez

15.05.2014