"W imię…" wygrywa Nyski Festiwal Filmowy

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej wygrał 10. edycję Nyskiego Festiwalu Filmowego, która odbyła się w dniach 1-5 maja 2013.

„W imię…” najlepszym filmem

 

W tym roku o główną nagrodę festiwalu „Nyską Rybę” walczyło dziesięć produkcji z Polski, Czech, Niemiec i z Albanii. Obrazy oceniło jury w składzie Jana Černik, Przemysław Wojcieszek oraz Nikolaj Nikitin. Najlepszym filmem festiwalu okazało się współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Filmy ze wsparciem PISF w programie

Widzowie festiwalu oprócz nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej mogli zobaczyć również inne polskie produkcje, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej m.in. „W cieniu” w reżyserii Davida Ondříčka, „Bejbi Blues” w reżyserii Katarzyny Rosłaniec, „Bez wstydu” w reżyserii Filipa Marczewskiego, „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej, „Yumę” w reżyserii Piotra Mularuka oraz „Sekret” w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Nyski Festiwal Filmowy

Celem wydarzenia jest ożywienie dialogu filmowo-kulturalnego między Polską, Niemcami i Czechami. Podczas festiwalu pokazanych zostało ponad sto filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych w kinach w Zgorzelcu, Bogatyni, niemieckich miejscowościach Zittau, Grosshennerdorf, Ebersbach, Bad Muskau, czeskim Varnsdorfie i Hrádku nad Nisou.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.neissefilmfestival.de.

 

Paulina Bez

07.05.2013