"W imię" zwycięża w Dortmundzie

Małgorzata Szumowska otrzymała Grand Prix – The International Feature Film Award na

Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiecych w Dortmundzie za film „W imię…”.

Kolejna nagroda dla „W imię…”

Spośród ponad stu produkcji z pięćdziesięciu krajów selekcjonerzy do Konkursu Głównego Festiwalu w Dortmundzie wybrali osiem filmów – głównie europejskich i azjatyckich koprodukcji. Jedną z nich była koprodukcja austriacko-polsko-niemiecka „Die Lebenden” („The Dead and the Living”) w reżyserii Barbary Albert. „W imię…” zostało uznane przez międzynarodowe jury za najlepszy film festiwalu. W jury zasiadły aktorka Marita Breuer, programerka festiwali Marian Masone oraz reżyserka Jocelyne Saab. Jest to kolejny sukces Małgorzaty Szumowskiej, która otrzymała wcześniej na festiwalu Berlinale 2013 nagrodę Teddy Award.

 

Uzasadnienie jury

 

W uzasadnieniu jury czytamy, że „W imię…” to odważny film, którego realistycznie i duchowo przekonująca opowieść, podważa system, w którym nie ma miejsca na seksualność i miłość. Intensywna gra precyzyjnie prowadzonych aktorów potęguje humanistyczne przesłanie filmu.

Festiwal Filmów Kobiecych

 

Konkurs Główny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiecych w Dortmundzie ma na celu wyeksponowanie pracy kobiet – reżyserek, które po udanym debiucie kolejnymi projektami dowodzą, że mają swój własny styl i technikę opowiadania. W poprzednich latach laureatkami Grand Prix były m.in. Andrea Arnold za film „Red Road”, Maren Ade za „Everyone Else” i Athina Rachel Tsangari za „Attenberg”.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiecych w Dortmundzie jest jedynym tego typu festiwalem na świecie. Co roku organizatorzy wyświetlają około 80 filmów – zarówno najnowszych, jak i starszych – wyreżyserowanych przez kobiety.

 

Więcej o festiwalu na www.frauenfilmfestival.eu.

„W imię…”

 

opowiada współczesną historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz jest lubiany przez ludzi, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość.

 

Producentem filmu jest firma MD4. Produkcja została dofinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „W imię…” swoją światową premierę miało na festiwalu w Berlinie. Na polskie ekrany wejdzie 20 września 2013. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

 

Kalina Cybulska. Fot. AKPA

14.04.2013