W Krakowie zakończyło się Forum Wokół Kina

Gala zakończenia 34. FWK. Fot. Tomasz Korczyński
Gala zakończenia 34. FWK. Fot. Tomasz Korczyński

 

13 grudnia uroczystością rozdania Złotych Biletów zakończyło się w Krakowie 34. Forum Wokół Kina, branżowa impreza gromadząca właścicieli kin, dystrybutorów oraz producentów sprzętu kinotechnicznego.

 

W ciągu 3 dni uczestnicy Forum, które odbywało się w Pałacu Pod Baranami przy Rynku Głównym, zapoznali się z nowościami technologicznymi w zakresie sprzętu i wyposażenia kin oraz z ofertą dystrybutorów na najbliższe półrocze. Zaprezentowano m.in. filmy, które otrzymały nominacje do Złotych Globów: „Życie Pi” autorstwa Anga Lee, „Podręcznik pozytywnego myślenia” w reżyserii Davida O. Russella oraz „Kwartet”, debiut reżyserski Dustina Hoffmana. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć te propozycje w kinach w pierwszych miesiącach 2013 roku.

Nowości w programie

Uczestnicy Forum wzięli także udział w warsztatach dotyczących niestandardowych form promocji, wykorzystywania siły mediów społecznościowych, dowiadywali się o możliwościach pozyskiwania funduszy na imprezy filmowe czy modernizację infrastruktury kinowej oraz prowadzili dyskusje na temat kształtu i przyszłości rynku filmowego w Polsce.

 

Tegoroczna nowość, czyli warsztaty, okazały się cennym uzupełnieniem tradycyjnych prezentacji i paneli i spotkały się z ciepłym przyjęciem odbiorców – mówi Maria Magdalena Gierat, zarządzająca Kinem Pod Baranami, organizator wydarzenia. – Mamy nadzieję, że wejdą na stałe do programu przyszłych edycji.

 

Unowocześniona została także oprawa promocyjna wydarzenia. – Staraliśmy się skorzystać z naszych doświadczeń producenta Krakowskiego Festiwalu Filmowego – dodaje Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, która była współorganizatorem wydarzenia. – Stąd pojawiły się relacje filmowe: na rozpoczęcie i zakończenie zaprezentowana została kronika Forum, którą udostępniono także w Internecie; oraz obszerne relacje redakcyjne i fotograficzne publikowane w Sieci.

Laureaci Złotych Biletów

Na zakończenie Forum, w niedawno otwartym Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zostały rozdane Złote Bilety. Nagrody są  przyznawane kiniarzom, którzy swoimi działaniami i profesjonalizmem szczególnie wyróżnili się w ubiegłym roku oraz producentom i dystrybutorom w uznaniu sukcesu frekwencyjnego, który osiągnęły ich filmy. Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele kin Charlie z Łodzi, Wadowickiego Centrum Kultury oraz multipleksów Multikino i Cinema City oraz firma Kino Świat, dystrybutor filmów „Jesteś Bogiem” i „W ciemności”, a także Studio Filmowe Kadr, producent filmu „Jesteś Bogiem” oraz stacja TVN, producent „Listów do M.”

 

Nagrody wręczyły wybitne osobowości świata filmu i kultury, związane z Krakowem: reżyserzy Andrzej Wajda i Marcin Koszałka, aktorzy: Jerzy Stuhr i Marian Dziędziel, prof. Tadeusz Lubelski, dyrektor teatru im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski, projektant budynku Ogrodu Sztuki,   Krzysztof Ingarden, aktorka i scenograf Krystyna Zachwatowicz oraz wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. Oficjalną część uroczystości zakończył krótki występ Joanny Kulig, która zaśpiewała szlagiery z lat 60., które znajdą się w realizowanym właśnie filmie Pawła Pawlikowskiego „Siostra miłosierdzia”.

35. Forum Wokół Kina w Zakopanem

34. Forum Wokół Kina zostało zorganizowane przez Stowarzyszenia Kina Polskie, Kino Pod Baranami oraz Krakowską Fundacje Filmową przy współpracy i wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Krakow Film Commission oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Kolejne Forum odbędzie się za pół roku w Zakopanem.

 

Informacja prasowa

19.12.2012