W Krasnymstawie szkoła lubi kino

Na pierwszy rzut oka II Liceum Ogólnokształcące im. Norwida w Krasnymstawie to szkoła jak inne. Ale pozory mylą – od lat działa tutaj Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”. W szkole organizowane są warsztaty filmowe, dyskusje, konkursy i przeglądy filmowe – od tego roku przy pomocy zestawów „Filmoteki Szkolnej”. Zapał i entuzjazm – do pozazdroszczenia! W czwartek byliśmy z wizytą na jednej z lekcji w Krasnymstawie.

 

Temperatura dyskusji, jaka rozpętała się po projekcji „Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego, sięgała zenitu. Czy bohater filmu, Filip Mosz, postępował etycznie, poświęcając się filmowi, a zaniedbując żonę i dziecko? Czy możliwe jest pogodzenie pasji z życiem rodzinnym? Dlaczego Filip decyduje się na rozpaczliwy krok zniszczenia taśmy filmowej? Jak można rozumieć tajemniczy sen żony Mosza?

Uczniowie zawzięcie spierali się o przesłanie filmu i o wybory etyczne bohatera. Zajęcia trwały dwie godziny lekcyjne – ale gdyby nie kończący je dzwonek, zażarta dyskusja toczyłaby się zapewne znacznie dłużej!

 

Na pomysł wprowadzenie do szkoły elementów edukacji filmowej wpadł dyrektor liceum Edward Kawęcki, zajęcia prowadzi nauczycielka języka polskiego Ewa Magdziarz. Co roku szkoła otrzymuje na realizację programu dotację z PISF. Bez niej byłoby trudno, bo do czasu wprowadzenia programu Filmoteki Szkolnej organizacja pokazów dla uczniów pochłaniała spore fundusze.

– Filmoteka Szkolna to inicjatywa wprost stworzona dla takich szkół jak nasza – cieszy się Ewa Magdziarz – Do tej pory musieliśmy słono płacić za każdą wypożyczoną kopię filmową. Teraz filmy mamy za darmo – i to razem z profesjonalnym opracowaniem dydaktycznym.


Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy, są zgodni: lekcje z wiedzy o filmie to świetna rzecz! A jeszcze bardziej podobają im się warsztaty filmowe organizowane w szkole. – Piszemy scenariusze, a potem realizujemy etiudy według własnych pomysłów. Jedną z nich, „Romek i Julka”, będącą oczywiście nawiązaniem do dramatu Szekspira, można nawet obejrzeć na You Tube – chwalą się uczennice „Norwida”. Szkoła organizuje też konkursy na plakat filmowy, spotkania z reżyserami, a w wakacje – wyjazdy na Letnią Akademię Filmową.

 

Kto wie, może kiedyś tak będzie w każdej szkole?

30.10.2009