W Łodzi reaktywowano pierwsze kino w Polsce

Najstarsze kino w Polsce po 117 latach wznawia swoją działalność. W 1899 r. w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 120 bracia Krzemińscy postawili pierwszy kinematograf na ziemiach polskich. Było to drugie kino na świecie – zaraz po braciach Lumiere.

„Gabinet Iluzji”

Tak nazywało się pierwsze kino w Polsce założone przez braci Krzemińskich w 1899 r. przy ul. Piotrkowskiej 120. Od ponad 2 lat pod tym adresem mieści się filmowy hotel Stare Kino Cinema Residence. 21 stycznia 2016 r. właściciele obiektu oficjalnie otworzyli dawne kino. Podczas debiutanckiego seansu wyświetlono Polskie Kroniki Filmowe. Niepowtarzalnego klimatu dodały dawne projektory, z których na 35 mm taśmach filmowych zaprezentowano dokumenty z czasów PRL.

– Dzięki współpracy z kinem Tatry udało nam się powrócić do tradycji i odtworzyć atmosferę dawnych bioskopów – podkreśla koordynator kina Szymon Wacławski, który zapowiada, że wszystkie seanse w nowym kinie będą wyświetlane ze starych projektorów.

Regularne seanse od 26 stycznia

Od 26 stycznia kino rozpocznie cykl regularnych seansów, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu o godz. 19:00. W repertuarze znajdą się ponadczasowe dzieła, takie jak „Ziemia Obiecana”, „Zakazane piosenki” oraz „Popiół i diament”. Jest to specjalny cykl filmowy przygotowany we współpracy z kinem Tatry i PGNiG Transatlantyk Festival, którego szósta edycja odbędzie się właśnie w Łodzi. Głównym celem cyklu jest zaprezentowanie widzom uznanych dzieł polskiej kinematografii, filmów zarówno kultowych, jak i tych nieco mniej znanych.

Bilety na pokazy w cenie 10 zł można nabyć w hotelu Stare Kino Cinema Residence w centrum Łodzi. Szczegółowy repertuar można znaleźć na www.cinemahotel.pl.

Na podstawie informacji prasowej 

25.01.2016