W lutym rusza Kinomuzeum

Już w lutym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przejdzie metamorfozę i pokaże się publiczności od zupełnie nowej strony – jako przestrzeń kinowa dla wszystkich miłośników ambitnego kina.

Najnowsze filmy

W programie Kinomuzeum znajdą się zarówno zjawiska słabo reprezentowane w kinematografii głównego nurtu, jak i pokazy filmów fabularnych, które miały swoje premiery w ramach najważniejszych festiwali filmowych. Kinomuzeum rozpocznie swoją działalność premierowym pokazem „Wstydu” Steve’a McQueena z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

 

W ofercie filmowych nowości znajdą się również najnowsze dzieła takich twórców jak Miranda July („Przyszłość”), Jan Švankmajer („Przeżyć swoje życie”), Todd Solondz („Czarny koń”), Wilhelm Sasnal („Z daleka widok jest piękny”), Wojciech Smarzowski („Róża”) oraz odrestaurowany w wersji HD legendarny film Jerzego Skolimowskiego „Na samym dnie”.

Cykle tematyczne

Ponadto dla wszystkich poszukujących nowych doświadczeń audiowizualnych przewidziano specjalne pokazy w następujących kategoriach: Artist Moving Image, Kolekcja, ReForma oraz Curating Cinema.

Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami i artystami oraz specjalne pokazy mające na celu inicjować dyskusje na temat formalnego wymiaru polskiego kina.

Internetowa Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W piątek, 3 marca odbędzie się oficjalna inauguracja internetowej Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli archiwum gromadzącego polskie filmy eksperymentalne i sztukę wideo (około 600 tytułów) otwartego dla wszystkich w domenie publicznej. Z tej okazji artysta Józef Robakowski i kurator Muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie artystycznym od lat dwudziestych do dziś.

Nagroda Filmowa PISF i MSN

Otwarcie Kinomuzeum oraz internetowej Filmoteki stanowi kontynuację działań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie związanych z Nagrodą Filmową PISF i Muzeum przyznawaną raz do roku artyście z pola sztuk wizualnych na realizację filmu fabularnego. Jej druga edycja zostanie ogłoszona już w lutym w ramach Kinomuzeum.

 

Na wszystkie spotkania, filmy i pokazy wstęp bezpłatny.

 

Więcej informacji: www.artmuseum.pl.

05.01.2012