„W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”

„W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” to symboliczny powrót do Rzeszowa Freda Zinnemanna – wybitnego reżysera filmowego, którego cały świat zna z takich filmów jak „Stąd do wieczności” czy „W samo południe”.

Autor tych obrazów urodził się w Rzeszowie w 1907 roku, ale ten fakt jest niemal w ogóle nieznany (w okresie I wojny światowej rodzina opuściła miasto i przeniosła się do Wiednia, w biografiach Zinnemanna i informacjach na jego temat przez kilkadziesiąt lat pojawiała się jedynie informacja o Austrii i o Wiedniu jako miejscu pochodzenia).

W 111-tą rocznicę urodzin Freda Zinnemanna organizatorzy chcą zaprezentować w Rzeszowie filmy, które na stałe weszły do kanonu kinematografii światowej, a także przybliżyć uczestnikom festiwalu specyfikę kina Zinnemanna oraz historię społeczności żydowskiej przez długie stulecia zamieszkującej miasto. Stąd program filmowy obudowany jest licznymi działaniami towarzyszącymi – wystawą, instalacją, warsztatami, koncertem, akcjami artystycznymi, panelami dyskusyjnymi i wykładami.

Festiwal odbywa się w dniach 15-19 sierpnia. Niemal każdego dnia wydarzenia będą rozpoczynać się o 12.00 – a więc w samo południe!

Preludium do festiwalu stał się już mural zainspirowany twórczością Freda Zinnemanna. W centrum Rzeszowa, ze ściany kamienicy przy ul. Lisa Kuli 13, w którym mieści się Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, spogląda teraz Gary Cooper w swojej najbardziej znanej roli – szeryfa Will’a Kane’a z filmu „W samo południe”. Autorem muralu jest krakowski artysta Kamil Kuzko, wykładowca tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, który ze sceną graffiti w Polsce jest związany od połowy lat dziewięćdziesiątych i ma na swoim koncie kilkadziesiąt monumentalnych obrazów ściennych w kraju oraz w Europie.

Więcej informacji: www.podkarpackiefilm.pl/pl/w-samo-poludnie/program oraz www.facebook.com/wsamopoludnie.rzeszow.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, Podkarpacka Komisja Filmowa oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Partnerzy: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska, kino Zorza, Fundacja Rzeszowska, Atelier Aparat Caffe, Polska Światłoczuła

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Informacja prasowa


10.08.2018