"W sypialni" wygrywa 5. festiwal Kinopolska

Film „W sypialni” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego wygrał 5. festiwal Kinopolska, który odbył się w dniach 21-25 listopada 2012 w Paryżu. Nagrodę publiczności otrzymał „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W sypialni

Edyta, czterdziestoletnia kobieta, zmuszona brakiem pieniędzy, umawia się przez Internet z przypadkowymi mężczyznami. Po wcześniejszym ich uśpieniu, spędza całe noce w mieszkaniach swoich „gospodarzy”. W taki sposób poznaje Patryka, trzydziestopięcioletniego mężczyznę. Nie mogąc wrzucić mu środka nasennego, poznaje go i w konsekwencji zaczyna się nim fascynować.

Debiut Tomasza Wasilewskiego

Film „W sypialni” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Tomasza Wasilewskiego. Obraz został wyprodukowany przez IQ ART Film. Autorem scenariusza jest Tomasz Wasilewski, a autorem zdjęć Marcin Martinez Swystun. Ścieżkę dźwiękową do filmu napisał Leszek Możdżer. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Katarzyna Herman. Na ekranie partnerują jej m.in. Tomasz Syndyk, Agata Buzek i Janusz Chabior. Za rolę Edyty Katarzyna Herman otrzymała Jantara na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie i nagrodę na Festiwalu Filmów Polskich w Toronto.

Dzień kobiet

 

Halina, mieszka ze swoją matką i córką w jednym z prowincjonalnych, szarych miasteczek. Pracuje jako kasjerka w supermarkecie, tak jak inne kobiety, dużo ciężej niż powinna. Pewnego dnia otrzymuje propozycję awansu od szefa – Eryka, który zaczyna darzyć ją coraz większym zainteresowaniem. Halina w krótkim czasie zmienia się z kasjerki w szefową, która potrafi walczyć o utrzymanie swojej pozycji zawodowej. Szybko przekonuje się jak wysoka cenę przyjdzie jej zapłacić za lepsze zarobki i poprawę standardu życia. Wokół niej rośnie niechęć dawnych koleżanek, a seria niefortunnych wypadków sprawi, że to, co zdobyła zniknie jak w baśni o złotej rybce. Jednak główna bohaterka nie podda się przeciwnościom losu, obudzi się w niej długo powstrzymywany bunt.

Grand Prix w Cottbus

Współfinansowany przez PISF „Dzień kobiet” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Marii Sadowskiej. Producentem obrazu jest Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Autorkami scenariusza są Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Zdjęcia do filmu zrealizował Radosław Ładczuk. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Katarzyna Kwiatkowska. Na ekranie partnerują jej m.in. Grażyna Barszczewska, Julia Czuraj, Eryk Lubos, Anita Jańcia i Dorota Kolak. Film otrzymał Grand Prix 22. edycji festiwalu w Cottbus, nagrodę za najlepszy scenariusz na 31. festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie i  na Festiwalu Filmów Polskich w Toronto. Maria Sadowska jest tegoroczną laureatką Nagrody „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna. 

Filmy ze wsparciem PISF w konkursie

W sekcji konkursowej tegorocznej edycji festiwalu znalazło się siedem filmów, w tym sześć współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Themerson & Themerson” Wiktorii Szymańskiej, „I Want (No) Reality” Any Brzezińskiej, „Być jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur-Bluszcz i „Gdzie jest Sonia?” Radki Franczak.

 

Festiwal Kinopolska został zorganizowany przez Instytut Polski w Paryżu. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej o 5. Festiwalu Kinopolska: www.institutpolonais.fr.

 

Paulina Bez

26.11.2012