Wajda kręci film o Wałęsie

Andrzej Wajda. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Andrzej Wajda. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

24 listopada w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie odbyła się konferencja prasowa najnowszego filmu Andrzeja Wajdy – „Wałęsa”. W filmie,  przedstawiającym sylwetkę Lecha Wałęsy, w głównych rolach zagrają Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska. Zdjęcia rozpoczną się 1 grudnia. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórcy i mecenasi filmu

W konferencji udział wzięli twórcy filmu: reżyser Andrzej Wajda, autor scenariusza Janusz Głowacki, odtwórcy głównych ról: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska, autor zdjęć Paweł Edelman, producent i prezes Akson Studio, Michał Kwieciński, autorka kostiumów Magdalena Biedrzycka, charakteryzator Tomasz Matraszek, montażystka Milennia Fiedler, operator dźwięku Jacek Hamela, kierownik castingu Ewa Brodzka, kierownik produkcji Paweł Gabryś i producent wykonawczy Katarzyna Fukacz-Cebula.

 

Na konferencji pojawili się również przedstawiciele instytucji wspierających powstawanie nowego filmu Andrzeja Wajdy: dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, dyrektor kontentu Grupy TP, Dominique Lesage oraz dyrektor wykonawcza pionu programowego Canal+ Cyfrowy, Beata Ryczkowska.

Pierwszy polski film fabularny o Lechu Wałęsie

Film Andrzeja Wajdy przedstawia sylwetkę Lecha Wałęsy, skupiając się na pierwszych 20 latach jego działalności. Obraz rozpoczną wydarzenia, które miały miejsce w latach 70-tych, a zakończy wystąpienie Lecha Wałęsy przed Amerykańską Izbą Reprezentantów w 1989 roku. Reżyser spróbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego lidera, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności i dał impuls dla społecznych przemian.

Film współfinansowany przez PISF

Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz podkreślała, że nowy obraz Andrzeja Wajdy jest bardzo ważnym i oczekiwanym przez wiele osób filmem: – Nie ma takiego polskiego filmu, o który równie intensywnie dopytywaliby się agenci sprzedaży i dystrybutorzy zagraniczni. Już dwa lata nas pytają, co z tym filmem o prezydencie Wałęsie Andrzeja Wajdy. (…) Liczę, że to będzie nasz wielki sukces. PISF dofinansuje produkcję filmu „Wałęsa” dotacją w wysokości 6 mln złotych.

Najtrudniejszy film w życiu

Film „Wałęsa” Andrzeja Wajdy jest pierwszym filmem fabularnym o byłym prezydencie Polski. Podczas konferencji prasowej reżyser podkreślał, że pomimo dużego doświadczenia zawodowego, realizacja tego filmu będzie dla niego wyzwaniem: – To jest najtrudniejszy film, który zrobiłem w życiu, a powiem szczerze, że właśnie mija 55 lat, jak pierwszy raz stanąłem za kamerą. (…) To jest piękne, że taki Polak reprezentował nas wobec świata – mówił Andrzej Wajda.

Człowiek w niewiarygodnej sytuacji

– Pomyślałem, że to może być ciekawe, to jest fascynująca postać. (…) Cześć ludzi go nienawidziła, część go uwielbiała – mówił Janusz Głowacki. W filmie znajdą się sceny przedstawiające fakty z publicznego i prywatnego życia Lecha Wałęsy: – Starałem się napisać to tak, żeby było w tym jak najwięcej (…) człowieka, który znalazł się w niewiarygodnej sytuacji – opowiadał scenarzysta.

Więckiewicz i Grochowska w rolach głównych

W rolę Lecha Wałęsy wcieli się Robert Więckiewicz, a jego żonę Danutę zagra Agnieszka Grochowska. – Była kimś niezwykłym, o takim harcie ducha i wydaje mi się, że również (…) osobą bardzo wolną. Aktorka, która ją zagra musi zapomnieć o strachu – mówiła. – Myślę, że to będzie jedna z najtrudniejszych dla mnie ról. (…) Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby wszyscy byli artystycznie usatysfakcjonowani – opowiadał Robert Więckiewicz.

Zdjęcia Pawła Edelmana

Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman, który zdradził na konferencji, jak będzie wyglądała wizualna strona obrazu o Lechu Wałęsie: – Film będzie się składał z dwóch warstw: obyczajowej i historyczno-heroicznej. W tej drugiej warstwie będziemy korzystać z materiałów historycznych i będziemy się starali kręcić ujęcia, które będą tę historię oddawały. Ten film to będzie trochę taki kolaż – mówił.

Początek zdjęć 1 grudnia

Zdjęcia do filmu rozpoczną się 1 grudnia. Wiele scen zostanie zrealizowanych w Trójmieście. Producentem obrazu jest firma Akson Studio, a koproducentem telewizja Canal+. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Paulina Bez

 

Więcej szczegółowych informacji o filmie na stronie: www.walesafilm.com.

24.11.2011