"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Danii, Australii i Nowej Zelandii

W czerwcu na ekrany kin w Danii (12.06) i Australii (19.06) wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W lipcu film zobaczą widzowie w Nowej Zelandii.

Duńska premiera

Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” wejdzie na ekrany duńskich kin 12 czerwca 2014. Duńskim dystrybutorem obrazu jest Camera Film. Duński tytuł filmu to „Walesa – håbets mand”.

Australia i Nowa Zelandia

Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” wejdzie na ekrany australijskich kin 19 czerwca 2014 a w lipcu na ekrany kin w Nowej Zelandii. Dystrybutorem obrazu w Australii i Nowej Zelandii jest Puma Media.

Nowy film Andrzeja Wajdy

W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Film ze wsparciem PISF

 

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W role głównych bohaterów wcielili się Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska. Na ekranie partnerują im m.in. Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk – Miasto Wolności. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

Światowa premiera w Wenecji

Światowa premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” odbyła się 5 września 2013 podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie Andrzej Wajda otrzymał również nagrodę Persol 2013 przyznawaną legendom światowego kina. Film wszedł na ekrany polskich kin 4 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Vue Movie (dawniej ITI Cinema). Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma Films Boutique.

 

Paulina Bez

11.06.2014