"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w słowackich, węgierskich i czeskich kinach

20 marca 2014 na ekrany słowackich i węgierskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Od 3 kwietnia film będzie pokazywany również w czeskich kinach.

Słowacja

Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” wszedł na ekrany słowackich kin 20 marca 2014. Słowackim dystrybutorem obrazu jest ASFK – Asociácia Slovenských Filmových Klubov. Film znalazł się w repertuarze następujących kin: Bratysława (FK Lumiere, FK Igric), Nitra (Kinoklub Tatra), Modra (FK 4K), Piešťany (FK – kino Fontána), Bardejovské kúpele, (FK Freska 409 pri KC Bardejov), Sabinov (Torysa).

Węgry

Uroczysta węgierska premiera filmu „Wałęsa człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy odbyła się 19 marca 2014 w kinie Urania w Budapeszcie. Gościem wydarzenia był odtwórca głównej roli – Robert Więckiewicz. Pokaz filmu współorganizowały Ambasada RP w Budapeszcie i Instytut Polski w Budapeszcie. Od 20 marca film Andrzeja Wajdy można oglądać w węgierskich kinach. Węgierskim dystrybutorem obrazu jest firma Cirkó Film. Film jest pokazywany w kinach należących do sieci Art Mozi. Węgierski tytuł filmu to „Wałęsa – A remény embere”.

Czechy

Najnowszy film Andrzeja Wajdy od 3 kwietnia 2014 będzie można również oglądać w czeskich kinach. Czeskim dystrybutorem filmu jest Artcam. W dniach 28-30 marca w kinie Ponrepo w Pradze będzie pokazywana retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy. Widzowie zobaczą: „Człowieka z żelaza”, „Człowieka z marmuru” oraz przedpremierowo „Wałęsę. Człowieka z nadziei”.

Nowy film Andrzeja Wajdy

W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Film ze wsparciem PISF

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W role głównych bohaterów wcielili się Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska. Na ekranie partnerują im m.in. Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk – Miasto Wolności. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

Światowa premiera w Wenecji

Światowa premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” odbyła się 5 września 2013 podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie Andrzej Wajda otrzymał również nagrodę Persol 2013 przyznawaną legendom światowego kina. Film wszedł na ekrany polskich kin 4 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Vue Movie (dawniej ITI Cinema). Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma Films Boutique.

 

Paulina Bez

27.03.2014