"Walser" w kinach

20 maja na ekrany polskich kin wszedł film „Walser” w reżyserii Zbigniewa Libery.

„Walser”

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli są ludźmi o błękitnych jak len oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie Synopsis ze sobą tylko chaos i destrukcję. Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: postapokaliptycznym science fiction, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stały ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.

Film Zbigniewa Libery

Reżyserem filmu jest Zbigniew Libera. Autorami scenariusza są Grzegorz Jankowicz i Zbigniew Libera. Autorem zdjęć jest Adam Sikora. Producentem filmu jest Balapolis a koproducentami Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury, Film District Remigiusz Przełożny, Studio Produkcyjne Orka.

Krzysztof Stroiński w roli głównej 

Krzysztof Stroiński w filmie „Walser. Fot. Adam Sikora

W rolę głównego bohatera wcielił się Krzysztof Stroiński. Na ekranie partnerują mu: Gustaw Klyszcz, Joanna Wiktorczyk, Andrzej Borowski, Dagny Borowska, Katarzyna Dobrowolska, Bernd Horsch, Aleksandra Janik, Sławomir Janus, Dariusz Mikłasz, Antoni Mikłasz, Wiktoria Pyrchla, Samuel Simao, Sara Skrajna, Tomasz Węclewicz.

Zbigniew Libera laureatem Nagrody Filmowej PISF i MSN

Zbigniew Libera za projekt filmu „Walser” został pierwszym laureatem Nagrody Filmowej PISF i MSN na produkcję filmu fabularnego dla artysty poruszającego się w przestrzeni pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią.

Premiera kinowa 20 maja

Premiera filmu „Walser” miała miejsce w lipcu 2015 w ramach Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film wszedł na ekrany kin 20 maja. Dystrybutorem filmu jest Alter Ego Pictures.

Na podstawie materiałów dystrybutora Alter Ego Pictures.

20.05.2016