"Warszawa 1935" w kinach

15 marca 2013 na ekrany polskich kin wejdzie krótkometrażowy film „Warszawa 1935”. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmowa rekonstrukcja Warszawy

 

„Warszawa 1935” to pierwsza filmowa rekonstrukcja Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W 20-minutowym filmie będzie można zobaczyć głównie obszar północnego Śródmieścia. Szczególnie wyeksponowany jest odcinek od skrzyżowania Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi do Ogrodu Saskiego. Ponad to film ukaże m.in. panoramę Warszawy z wysokości Prudentialu, Ogród Saski i plac Napoleona.

Cztery lata pracy

Producentem obrazu jest studio filmowe Newborn, które poświęciło na realizację filmu prawie 4 lata. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy. Projekt został sfinansowany przez producentów Ernesta Rogalskiego i Tomasza Gomołę przy wsparciu firm Prudential Polska – mecenasa filmu, Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO – partnera strategicznego filmu i dofinansowaniu z PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt ze wsparciem PISF

 

– My zdecydowaliśmy się na finansowe wsparcie tego projektu nie tylko ze względów kulturowych, ale także ze względów technologicznych. Dużo się mówi w polskich mediach o innowacjach, o tym, że trzeba szukać nowych rozwiązań technologicznych – także w filmie – i tutaj słowo stało się ciałem – mówiła podczas konferencji prasowej filmu Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Premiera kinowa 15 marca

Film objęty został honorowym patronatem Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Partnerem edukacyjnym projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Dodatkowo przygotowanie filmu wsparł Projekt Centrum Informatyczne Świerk, realizowany w ramach Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Film będzie można zobaczyć w polskich kinach od 15 marca 2013.

 

Informacje o pokazach filmu od 10 marca na stronie: www.warszawa1935.pl.

 

Paulina Bez, Kalina Cybulska

28.02.2013