Warszawska Szkoła Filmowa z szansą na nominację do Oscara

Dzięki wygranym na międzynarodowych festiwalach dwie produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej „Sierpień” Tomasza Ślesickiego i „Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej będą miały szansę na nominację do Oscara.

Nagrody na festiwalach kwalifikujących do Oscara

„Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej zdobyły nagrodę na Festiwalu Filmowym w Nowym Orleanie (14-22 października) w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Od tego roku wygrana w tym konkursie kwalifikuje nagrodzony dokument do ubiegania się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest to drugi film Warszawskiej Szkoły Filmowej, po „Sierpniu” Tomasza Ślesickiego, który, w tym roku, staje przed taką szansą. Film Tomasza Ślesickiego otrzymał tę szansę dzięki nagrodzie za najlepszy film do 15 minut na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Palm Springs, którą otrzymał w czerwcu. W zeszłym roku nominację do Oscara w kategorii Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, która także została wyprodukowana przez Warszawską Szkołę Filmową.

„Niewidzialne”

Kadr z filmu „Niewidzialne”, fot. materiały prasowe

Bohaterką filmu jest niewidoma poetka pani Krystyna. Akcja filmu rozgrywa się w maluteńkim warszawskim mieszkanku, którego starsza pani, z racji swojego stanu zdrowia, nie jest w stanie już samodzielnie opuszczać. Zdana na innych, nieustannie komentuje otaczający ją świat, pisząc poezję. Scenarzystką i reżyserką filmu jest Zofia Pręgowska, która razem z Tomaszem Stankiewiczem odpowiedzialna za jego montaż. Film „Niewidzialne” jest jej debiutem dokumentalnym. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na festiwalu IDFA w Amsterdamie w 2014 r.

„Sierpień”

Kadr z filmu „Sierpień”, fot. materiały prasowe

„Sierpień” – etiuda zrealizowana w 2014 r. w Warszawskiej Szkole Filmowej. To film o pierwszej, nieśmiałej miłości i o tym, że czasami robimy przez nią głupie rzeczy. Dwójka dwunastolatków ze wsi zabiera sześcioletnie dziecko na pola.  W trakcie ich wędrówki wydarzają się rzeczy, przez które już nic nigdy nie będzie takie samo. Tomasz Ślesicki napisał scenariusz do filmu, wyreżyserował go, zrealizował zdjęcia i zmontował. Jest także autorem muzyki.

Na podstawie informacji prasowej

23.10.2015