Warszawski Festiwal Filmowy wystartował!

Izabella Plucińska i Stefan Laudyn

Izabela Plucińska i Stefan Laudyn podczas gali otwierającej festiwal. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie 25. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Widzowie zebrani w Sali Kongresowej obejrzeli dwie wyjątkowe animacje: „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej i „Metropię” Tarika Saleha.

Teraz czeka nas ponad tydzień filmowych emocji – prawie 150 filmów pełnometrażowych i niemal 100 krótkich metraży z 57 krajów będzie pokazywanych w Multikinie Złote Tarasy, Kinotece i kinie Kultura. Tego wydarzenia nie można przegapić!

Rozpoczynająca festiwal gala, prowadzona przez Macieja Stuhra, utrzymana była w bezpretensjonalnym, niezmiennie optymistycznym tonie. Ten optymizm nie powinien dziwić. Na 25-lecie istnienia WFF organizatorzy otrzymali bowiem od FIAPF wyjątkowy prezent – festiwal został wpisany na prestiżową listę najważniejszych festiwali świata: festiwali klasy A.

Dyrektor festiwalu Stefan Laudyn może z nadzieją patrzeć w przyszłość. Tym bardziej, że impreza wciąż się rozwija – w tym roku do znanych z poprzednich edycji miejsc, w których odbywają się projekcje – Kinoteki i Multikina, dołączyło trzecie: niedawno wyremontowane kino Kultura.

Pod wrażeniem rozwoju WFF był minister Bogdan Zdrojewski: – 150 filmów to imponujący wynik. Ale nie o statystyki chodzi. Chodzi o wyjątkowy pomysł, o jakość pokazywanych filmów i o efekt końcowy, a więc wpisanie Warszawskiego Festiwalu Filmowego na listę najważniejszych imprez filmowych świata. Trzymam kciuki za następne 25 lat!

 

Filmy WFF będą prezentowane w pięciu sekcjach konkursowych i dwóch pozakonkursowych. Obrazy ubiegające się o Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym oceni jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka.

Odbędą się także: Konkurs 1-2 (filmy debiutanckie i drugie), Konkurs Wolny Duch (filmy niezależne i nowatorskie), a także konkursy filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Pozakonkursowo warszawscy widzowie będą mogli obejrzeć m.in. najnowsze filmy Pawła Łungina, Stevena Soderbergha, Sally Potter, Lukasa Moodyssona i Duncana Jonesa.

Więcej informacji i program festiwalu na stronie: www.wff.pl

 

10.10.2009