Warsztat "Kina Empirycznego" na Camerimage

Dokumentaliści Joan Churchill oraz Alan Barker poprowadzą na festiwalu Camerimage warsztat związany z, jak sami go nazywają, „empirycznym” (experiential) stylem kręcenia, który wyewoluował z ruchu „Kina Bezpośredniego” i polega na większym zaangażowaniu się w opisywany temat, używając techniki opowiadania w pierwszej osobie i czasie teraźniejszym.

Kino Empiryczne

W „Kinie Empirycznym” kamera przyjmuje punkt widzenia uczestnika ekranowych zajść, nie obojętnego obserwatora. Podobnie jak w przypadku „Kina Bezpośredniego”, twórcy nie kręcą wywiadów i nie posługują się jakimikolwiek środkami kojarzonymi z czasem przeszłym. Nie kreują iluzji obiektywności. Nacisk zostaje położony na ich osobiste zaangażowanie oraz korzystanie z kamery jako narzędzia wspomagającego nawiązywanie więzi i odkrywającego kolejne warstwy rzeczywistości, w przeciwieństwie do „polowania” na ciekawe kąty ujęć czy ładne obrazki.

Warsztat

Uczestnicy warsztatu zostaną podzieleni na dwie grupy: pierwsza grupa będzie próbować odnaleźć się w zaimprowizowanej sytuacji, natomiast druga dostanie zadanie zarejestrowania całej sytuacji na kamerze. Następnie nakręcony materiał zostanie obejrzany przez całą grupę warsztatową i poddany dyskusji. Jeśli na sali znajdzie się więcej niż 15 uczestników, część z nich będzie się jedynie przyglądać z perspektywy widowni, jednakże ich uwagi i wnioski zostaną również wzięte pod uwagę podczas dyskusji. Każdy kamerzysta dostanie możliwość spróbowania swoich sił oraz dostosowania całego procesu do własnego stylu – ponieważ nie istnieje coś takiego jak „właściwa metoda”. Churchill i Baker pokażą uczestnikom jak słuchać, przewidywać i poruszać się w taki sposób, by kręcić długie ujęcia bez przerywania zaistniałej przed kamerą sytuacji, i jednocześnie zdobyć wystarczającą ilość dobrego materiału dla montażysty, który będzie składał projekt w jedną całość.

 

Jeśli czas na to pozwoli, Churchill i Baker nakręcą również przykładowe wywiady z uczestnikami zaimprowizowanej sytuacji, korzystając z pomocy zgromadzonej na sali publiczności. Będzie to sposób na zaobserwowanie różnic pomiędzy procesem kręcenia pierwszoosobowego w czasie teraźniejszym oraz rozmawianiem na ten temat już w momencie, gdy całość „przeszła do historii”.

 

Chętni do wzięcia udziału w warsztacie Joan Churchill i Alana Barkera są proszeni o zgłoszenie się do Ewy Zukrowskiej pod adresem ewaz@camerimage.pl do 15 listopada. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, liczy się kolejność zgłoszeń. 21. edycja festiwalu Camerimage odbędzie się w dniach 16-23 listopada 2013 w Bydgoszczy. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

23.10.2013