Warsztaty "Animacja dla każdego"

Rozmawiamy z Eugeniuszem Gordziejukiem – współtwórcą skierowanych do dzieci i młodzieży warsztatów „Animacja dla każdego”. Ta autorska inicjatywa Studia Miniatur Filmowych jest w tym roku nominowana do 7. Nagród PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

PISF: Jak doszło do powstania warsztatów Animacja dla każdego? Co było pierwszym impulsem, by zorganizować ten rodzaj spotkań?

 

Eugeniusz Gordziejuk: Wiele lat temu, kiedy jeździłem na spotkania z młodzieżą prezentując filmy produkowane w Studiu Miniatur Filmowych i na spotkania autorskie zauważyłem, że same opowiadanie o sposobie realizacji filmów nie wystarczy. Młodzi ludzie, poznający świat chcą czegoś więcej. Dobrze by było rozmowę i teorię uzupełnić pracą nad filmem, który realizowany byłby przez uczestników spotkań po wcześniejszym uzyskaniu wiedzy. I tak spotkania, projekcje filmowe rozszerzone zostały również o pogłębiony przekaz wiedzy o sposobie realizacji filmów animowanych – technikę,  i  pracę nad realizacją filmów przez samych uczestników pod okiem doświadczonych twórców czyli prowadzących warsztaty.

Ile edycji odbyło się do tej pory? Gdzie odbywają się warsztaty?

W tym roku to już 12. edycja „Animacji dla każdego”. Warsztaty co roku odbywają się głównie w małych ośrodkach tam, gdzie dostęp do kultury dzieci i młodzieży jest utrudniony, a zainteresowanie i chęć poznania wiedzy o filmie i spotkania ciekawych ludzi jest ogromna. Warsztaty między innymi odbyły się już w Szkole Podstawowej we wsi Komorówka Podlaska, w domu dziecka w Białowieży, Gminnym Ośrodku Kultury w Besku, Ostrołęckim Ośrodku Kultury, w Sanoku, Wejherowie, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Elblągu, Zwierzyńcu i wielu innych miejscowościach. Mobilne Studio w ciągu roku przejeżdża około 5000 – 6000 km.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty? Czy rzeczywiście, jak w nazwie – „dla każdego”?

Warsztaty przeznaczone są głównie dla dzieci i młodzieży, poczynając od tych najmłodszych – przedszkolaków, po uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceum. W warsztatach udział biorą również opiekunowie młodzieży – nauczyciele, instruktorzy, animatorzy kultury, którzy też przy tej okazji poszerzają swoją wiedzę z zakresu filmu i później sami mogą prowadzić podobne zajęcia w miejscach gdzie gościł projekt „Animacja dla każdego”. Dla „każdego” to również znaczy dla osób, które z filmem do tej pory nie miały nic wspólnego, jak też dzieci i młodzieży trudnej przebywającej w domach dziecka, czy schorowanej, która po kila miesięcy w roku spędza w szpitalu, jak to miało miejsce w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To także praca z młodzieżą i dorosłymi podczas warsztatów o różnym stopniu niesprawności umysłowej i fizycznej, gdzie warsztaty – praca nad filmem animowanym staje się również terapią manualna i umysłową.

Jakie rodzaje animacji można poznać podczas warsztatów? Jak przebiegają spotkania – co znajduje się w programie, z kim spotykają się uczestnicy?

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają animację klasyczną – rysunkową. Rysując na profesjonalnym perforowanym papierze do animacji tworzą pierwsze własne ujęcia, projekty postaci, dekoracje. Pracują również nad animacją przestrzenną tworząc postaci np. z plastelin, a także własną scenografię. Zapoznają się z animacją pod kamerą, tworząc w materiałach sypkich i przedmiotach. Poznają programy komputerowe do montażu i udźwiękowienia. Ustawiają plan zdjęciowy, oświetlenie, skanują animację wykonaną na papierze.

 

Każde warsztaty to cykl pięciodniowy. Przyjazd ekipy realizującej warsztaty w składzie trzyosobowym. Zawsze jestem to ja i od wielu lat reżyser filmów animowanych i artysta malarz Wiesław Zięba oraz operator i montażysta. W tym roku jest nim Kamil Niesłony. W pierwszym dniu warsztatów zapoznajemy uczestników ze sposobem realizacji filmów animowanych, omawiam tok realizacji filmów z uwzględnieniem innych gatunków filmowych nie tylko animowanych, a reżyser omawia zasady konstrukcji postaci. Po teorii nadchodzi czas na tworzenie tematu filmowego, własnego scenariusza wymyślonego przez uczestników warsztatów. Kolejne dni to praca nad samą animacją, skanowaniem, zdjęciami, montażem i udźwiękowieniem pod okiem prowadzących.

 

Dla mnie najważniejsze jest to, aby podczas pracy nad ich filmami nie tworzyć za nich, nie pominąć żadnego rysunku, żadnej wykonanej fazy czy postaci, nie chodzi bowiem o moje – nasze ambicje twórcze prowadzących, ale o osobisty przekaz dzieci i młodzieży, ich niepowtarzalną kolorystykę, własne widzenie świata zamknięte w tym, co tworzą, co daje im tak wiele radości. Dlatego filmy powstałe w ramach projektu „Animacja dla każdego” są świeże, autentyczne i kolorowe. Uczestnicy mają też dodatkowo pokaz najnowszych produkcji polskich filmów animowanych. Poznają pracę profesjonalistów i mogą zapoznać się nawet z filmami, które nie miały jeszcze premiery kinowej czy telewizyjnej.

Studio Miniatur Filmowych na czas warsztatów tworzy mobilne studio. Jak wygląda jego działanie, co koniecznie musi się w nim znaleźć?

W mobilnym studio czyli w samochodzie znajduje się profesjonalny sprzęt: kamera, aparat fotograficzny, oświetlenie, skaner, materiały plastyczne do wykonywania animacji rysunkowej i przestrzennej. Dużo papieru do animacji, kolorowych kredek, plasteliny, kartonów i bibuły. Pełne oprogramowanie komputerowe do pracy nad filmem. Jako prowadzący zabieramy ze sobą zawsze dużo serdeczności, wyrozumiałości, życzliwości i uśmiechu. Jadąc, tak naprawdę, na spotkanie z nieznanymi nam dziećmi czy młodzieżą, z którą trzeba nawiązać kontakt coś fajnego zrobić i czegoś ich nauczyć, koniecznie trzeba zabrać serce i doświadczenie oraz miłość do tego, co się robi.

Jak chcecie państwo rozwijać projekt „Animacja dla każdego”?

Wychodząc naprzeciw zainteresowanym chcielibyśmy kontynuować prace nad projektem w jednej miejscowości czy w jednym ośrodku przez dwa lub trzy kolejne lata. Uczestnicy najczęściej pytają nas przy wyjeździe czy spotkamy się za rok. Kolejne spotkania dałyby możliwość dalszej pogłębionej pracy z beneficjentami projektu. Niestety wszystko zależy od pozyskanych środków, mamy nadzieję iż kolejna już nominacja do Nagrody PISF w dziedzinie edukacji młodego widza potwierdzi u oceniających potrzebę dofinansowania projektu „Animacja dla każdego” i zostanie nam przyznane dofinansowanie na działalność w przyszłości. Myślimy również o wydłużeniu ilości dni prowadzonych warsztatów i rozszerzeniu zakresu omawianych zagadnień. Ale na to potrzebne są dodatkowe środki, o które na pewno będziemy walczyć i o które będziemy występować.

 

Strona organizatora warsztatów „Animacja dla każdego”: www.smf.com.pl.  Więcej informacji oraz materiały zrealizowane przez uczestników: www.platformakultury.pl.

 

Z Eugeniuszem Gordziejukiem rozmawiała Marta Sikorska

18.08.2014