Warsztaty animacji

Warsztaty animacji

Warsztaty animacji rysowanej z Witoldem Gierszem. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Organizatorzy 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator zaproponowali w tym roku szeroki wachlarz warsztatów animacji. Niezależnie od wieku, zdolności manualnych i poziomu wtajemniczenia w dziedzinie ożywiania materii, każdy miał szansę na znalezienie odpowiadającej mu formy ekspresji.

 

Największe atrakcje zaproponowano dzieciom. Centrum Sztuki Dziecka przygotowało serię warsztatów Animator Jutra, na którą składało się aż osiem rodzajów zajęć. Każdy z kursów obejmował naukę innej techniki animacji. – Warsztaty skierowaliśmy do dzieci najmłodszych, od 7 do 12 lat – mówi Anna Przygocka, Rzecznik Prasowy Centrum Sztuki Dziecka. – To jest taki wiek, kiedy dzieci potrafią już malować, rysować, kiedy miały styczność z plasteliną i z różnymi przedmiotami, które przed kamerą można zaanimować. Dzieci stosują też autorskie techniki przedstawione przez prowadzących, m.in. przesypują materię sypką, kolorowaną przed kamerą, co jest jednym z ciekawszych, zaskakujących sposobów na stworzenie filmu animowanego. Warsztaty odbywają się przez 4 dni, dzięki czemu dzieci mają okazję uczestniczyć we wszystkich etapach tworzenia filmu animowanego. Dzieci też gromadzą dźwięki, które będą udźwiękowiały ich filmy. Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę mali animatorzy będą oglądać swoje dzieło na wielkim ekranie. W kinie Muza odbędą się dwa pokazy filmowe. Dzieci będą mogły przyjść z całymi rodzinami na prawdziwą kinową premierę.

 

Uczestnicy mogli wybrać animowanie przy użyciu lalek, plasteliny, rysunku, malunku, wycinanek, materii sypkiej, zastosować technikę mieszaną lub nauczyć się podstaw robienia teledysku. Warsztaty były prowadzone przez polskich reżyserów i animatorów, wśród których znalazły się tak uznane nazwiska jak Witold Giersz czy Izabela Plucińska.

 

Młodzież powyżej 10 roku życia mogła wziąć udział w trzydniowym kursie tworzenia komiksu. Warsztaty z Sharpie – od komiksu do animacji poprowadziło dwóch grafików i twórców komiksów Bartłomiej Stefanowicz oraz Paweł Kędzierski. Uczestnicy zapoznawali się procesem tworzenia historii obrazkowej poprzez realizację kolejnych jej etapów – scenopisu, storyboardu czy paska komiksowego.

 

Starsi pasjonaci tradycyjnych metod animowania, mogli skierować swe kroki do pracowni, w której warsztat animacji plastelinowej dla dorosłych poprowadziła laureatka wielu konkursów filmowych oraz autorka kilku teledysków Monika Kuczyniecka. W trakcie kursu uczestnicy przekonywali się, że plastelina to świetne narzędzie artystyczne o szerokim spektrum zastosowania w animacji poklatkowej. Celem kursu było wspólne stworzenie krótkiej etiudy, która została zaprezentowana na festiwalowej gali.

 

W ramach warsztatów animacji błyskawicznej Yach Paszkiewicz pokazywał, jak można w cztery dni zrobić przemyślany i oryginalny teledysk. Wideoklip powstawał do utworu ‚Tic Cat’ poznańskiej grupy Half Past Moment. Każdy z uczestników warsztatów wypełniał kilkanaście sekund teledysku swoim autorskim pomysłem. Wspólne dzieło uczestników można obejrzeć na: www.youtube.com.

 

Warsztaty animacji komputerowej oraz seminarium pod nazwą „Horyzonty Animacji Komputerowej” dotyczyły pracy animatora z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania Toon Boom. Uczestnikom przedstawiono obiecujące kierunki rozwoju technicznego zaplecza animacji komputerowej. Gościem specjalnym warsztatów był Grzegorz Handzik, prowadzący studio animacji „Orange” w Bielsku-Białej, który wyjaśniał nowe możliwości szybkiej i efektywnej organizacji produkcji animacyjnej, jakie daje Toon Boom. Pracownicy studia „Orange” przybliżali seminarzystom tajniki posługiwania się oprogramowaniem koncentrując się już na samej sztuce animacji.

 

Przygotowała Kalina Cybulska

22.07.2011