Warsztaty cyfrowej rekonstrukcji obrazu

Do 30 września potrwa nabór na „Warsztaty cyfrowej rekonstrukcji obrazu”, które odbędą się w październiku i listopadzie w Warszawie.

Celem warsztatów jest stworzenie warunków do uzyskania nowych kwalifikacji, podniesienia kompetencji w zakresie pracy z obrazem cyfrowym i umożliwienie dalszego rozwoju osobom zainteresowanym kontynuacją nauki. Warsztaty odbędą się w dniach 10-27 października oraz 13-30 listopada 2017 roku w Warszawie. To unikalna możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych w pracy przy cyfrowej rekonstrukcji obrazu filmowego, pierwotnie zapisanego na taśmie światłoczułej.

W trakcie trzech tygodni warsztatów, obejmujących wykłady i ćwiczenia, prowadzonych przez doświadczonych praktyków i ekspertów, uczestnicy poznają cały proces rekonstrukcji, od momentu skanowania materiału archiwalnego do ponownej archiwizacji, a także przeprowadzą rekonstrukcję fragmentu materiału filmowego z użyciem profesjonalnych narzędzi.

Przekrojowy charakter szkolenia, indywidualne podejście, opieka na każdym etapie nauki i kilkadziesiąt godzin zajęć praktycznych pozwoli na opanowanie podstaw warsztatu rekonstruktorskiego.

Zarys programu

  • Część teoretyczna – 3 dni robocze: omówienie poszczególnych etapów procesu rekonstrukcji, uzupełnione o elementy wiedzy o nośniku światłoczułym i dźwięku na taśmie filmowej, zapoznanie z technikami digitalizacji materiałów archiwalnych i krótka prezentacja pracy wykorzystywanych maszyn, współczesne techniki archiwizacji.
  • Część praktyczna – 10 dni roboczych: wprowadzenie do obsługi programów używanych do rekonstrukcji obrazu (Nucoda z pakietem DVO firmy Digital Vision, PFClean firmy Pixel Farm, DaVinci Revival firmy Blackmagic Design, Diamant-Film Restoration firmy HS-ART Digital) i nauka pracy w programie na wybranym materiale archiwalnym. Każdy uczestnik ma zagwarantowane własne stanowisko pracy i możliwość konsultacji z doświadczonym rekonstruktorem w dowolnym momencie ćwiczeń.
  • Część pokazowa – 1 dzień roboczy: spotkanie wszystkich uczestników, pokaz i analiza zrekonstruowanego przez każdą grupę materiału, rozmowa z osobą nadzorującą artystycznie proces rekonstrukcji – operatorem filmowym i projekcja wybranego filmu fabularnego po rekonstrukcji.

Nabór zgłoszeń do 30 września 2017

Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób mających doświadczenie w obsłudze programów graficznych i cyfrowego przetwarzania obrazu. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach muszą na adres warsztaty2017@fixafilm.pl do 30 września 2017 roku przysłać formularz zgłoszeniowy, który można pobrać na stronie: www.fixafilm.pl/pl/workshops2017.

Organizatorem warsztatów jest Fixafilm. Warsztaty są współfinasowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Informacja prasowa 

13.09.2017