Warsztaty Filmoteki Szkolnej w Gdyńskiej Szkole Filmowej

Rozpoczęła się rekrutacja na kolejną edycję bezpłatnych warsztatów Filmoteki Szkolnej. Uczniowie szkół podstawowych (klasy 7), ponadpodstawowych oraz nauczyciele z całej Polski mają szansę zrealizować filmy krótkometrażowe pod opieką profesjonalistów w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

O warsztatach

Uczestnicy zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetleniowego.

Podczas pracy z kamerą uczestnicy nagrają własny materiał, który następnie, z pomocą i wsparciem wykładowcy, zmontują w proste filmy w nowoczesnych salach montażowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Filmy tworzone przez uczestników, na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i wspólnie omówionego scenariusza, będą sekwencjami składającymi się z 4 do 6 scen. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymają płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Uczniowie otrzymają certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.

Ramowy program warsztatów

  • 09:00 – 9:30: Wykład teoretyczny (podstawy pracy na planie filmowym, praca z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle)
  • 09:30 – 11:30: Warsztat z języka filmowego (podstawy reżyserii filmowej, praca z aktorem, praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania), prowadzony w studiu filmowym w Gdyńskiej Szkole Filmowej
  • 11:30 – 12:30: Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem
  • 12:30 – 14:30: Casting, obsada, nagranie materiału filmowego
  • 15:15 – 19:00: Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału

Kluczowe informacje

Warsztaty odbędą się w siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej przy placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni w grupach 15 osobowych. Organizatorzy czekają na zgłoszenia grup składających się z 7 uczniów oraz opiekuna. 
Organizatorzy zapraszają również na warsztaty tylko dla nauczycieli (9 grudnia 2017 r.) oraz uczniów z niepełnosprawnościami (10 grudnia 2017 r.).

Harmonogram warsztatów w I semestrze roku szkolnego 2017/2018

  • 18 listopada, 19 listopada, 30 listopada, 9 grudnia (dla nauczycieli), 10 grudzień 2017r. (dla uczniów z niepełnosprawnościami), 13 stycznia, 14 stycznia, 17 lutego, 18 lutego 2018 r.
  • Warsztaty odbędą się również w II semestrze roku szkolnego 2017/2018. Daty zostaną podane przed rozpoczęciem II semestru roku szkolnego 2017/2018.

Zgłoszenia przyjmowane są tylko poprzez formularz zgłoszeniowy: goo.gl/forms/YDzPzDgoRnwB9cjq1
Przyjęcie zgłoszenia będzie potwierdzane przez koordynatora projektu z ramienia Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Izabela Szamałek, tel.: 668 909 157, e-mail: i.szamalek@gcf.org.pl

Strony internetowe organizatorów: www.filmotekaszkolna.pl, www.gsf.pl, www.gcf.org.pl.

Projekt ze wsparciem PISF

Projekt realizowany przez Gdyńską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa 

07.11.2017