Warsztaty o audiodeskrypcji

15 listopada 2011 w Kinotece w Warszawie w ramach 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC, odbędą się warsztaty na temat audiodeskrypcji „Dostosowywanie sztuki audiowizualnej do potrzeb osób niewidomych”.

Audiodeskrypcja

Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Pozwala osobom niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej: malarstwa, filmów, reklam i kampanii społecznych, gry aktorskiej. Audiodeskrypcja coraz częściej jest stosowana m.in. w muzeach, kinematografii czy teatrze.

Warsztaty

Organizatorzy na warsztaty zapraszają wszystkich zainteresowanych, a w szczególności filmowców, producentów, dziennikarzy, aktorów, artystów, pracowników sektora kultury i przedstawicieli sektora pozarządowego. Podczas szkolenia będzie można dowiedzieć się jak obraz audiowizualny dostosować do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, tak by odbiorcy mieli komfort, aby przekaz był zrozumiały i jasny, ale zostawiał pole do interpretacji.

Wstęp wolny

Warsztaty poprowadzą specjaliści zajmujący się tworzeniem i wdrażaniem audiodeskrycpcji Barbara Szymańska i Tomasz Strzemiński z Fundacji Audiodeskrypcja. Wstęp na warsztaty jest wolny, ale trzeba się na nie zarejestrować pisząc na adres festival@humandoc.net. W trakcie festiwalu HumanDOC (12-17 listopada) odbędą się również projekcje filmów przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych oraz słabosłyszących i niesłyszących.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.festival.humandoc.net.

02.11.2011