„We własnej osobie” wygrywa Script Pro 2017

3 maja w Krakowie podczas Netia Off Camera ogłoszono laureatów konkursu scenariuszowego Script Pro 2017. Tegoroczną edycję zwyciężył tekst „We własnej osobie” autorstwa Arkadiusza Biedrzyckiego i Bartłomieja Konarskiego.

Zwycięzcy otrzymali Nagrodę Specjalną Canal + w wysokości 15 tysięcy złotych. Druga nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 12 tysięcy złotych trafiła do Jakuba Stożka za tekst „Próba matki”, z kolei Mika Dunin i Kinga Dębska – autorki scenariusza „Zabawa, zabawa”- otrzymały trzecią nagrodę PISF i 8 tysięcy złotych.

Wszystkich dziesięcioro finalistów otrzymało stypendia ufundowane przez PISF, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje projekty pod okiem profesjonalistów w Szkole Wajdy.

„We własnej osobie”

to inspirowana faktami historia niezwykłej kariery szpiegowskiej młodego nauczyciela. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1973-1983. Zmanipulowany przez służby wywiadowcze Marek – zdolny germanista, wykorzystuje tożsamość Jana – prostego robotnika i wyjeżdża do RFN, by tam odnaleźć jego prawdziwą matkę – wysiedloną z Polski Niemkę, żonę oficera Wermachtu. Poruszająca opowieść o dwojgu ludzi żyjących jednym życiem i o systemie bezwstydnie sięgającym po wszystko, co przynależne jednostce – w tym jej tożsamość.

„Podsumowując tegoroczną edycję konkursu należy zaznaczyć wysoki poziom finałowych prac, co spowodowało gorącą dyskusję nad wyborem nagrodzonych tekstów. Pozytywnie zaskoczyły bardzo intrygujące i rzadkie do tej pory prace futurystyczne odbijające, jak w krzywym zwierciadle, lęki dotyczące zaniku głębszych więzi międzyludzkich, zgłębiające terror szczęśliwości i idealnego życia, czy komentujące zatracanie się w dążeniu do fizycznego piękna” – mówiła podczas gali przewodnicząca jury Script Pro 2017 Anna Waśniewska-Gill. Wraz z nią laureatów wybrali Kinga Gałuszka, Krzysztof Rak oraz Maciej Sobieszczański.

Script Pro

to najważniejszy konkurs dla scenarzystów na początku kariery. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 190 scenariuszy. Spośród nich komisja selekcyjna wyłoniła te, które trafiły do jury. Do ścisłego finału przeszło dziesięć tekstów.

Konkurs Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerami konkursu są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz CANAL +.

Na podstawie informacji prasowej

04.05.2017