Węgiel Film Festival – święto kina studenckiego online

Węgiel Film Festival to pierwszy w Polsce festiwal przeniesiony do sfery wirtualnej. Wydarzenie organizowane jest przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego 17. edycja odbędzie się w dniach 13-15 maja, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Festiwal został dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla gości-internautów szereg atrakcji. Fotograf Rafał Milach zaprosił na cykl wykładów poprzedzających festiwal szereg cenionych twórców: Marka Powera, Christophera Bangerta, Maćka Psiuka i Wojtka Wilczyka. Jan P. Matuszyński, reżyser „Ostatniej rodziny” i serialu „Król”, przepyta swoich kolegów po fachu o ich inspiracje, technikę pracy i dalsze plany. Wśród jego gości znalazł się m.in. Paweł Pawlikowski, Wojciech Smarzowski, Bartosz C. Kowalski oraz Małgorzata Szumowska. Shaphath Das z Indii opowie o organizowanym przez siebie festiwalu niezależnych filmów azjatyckich, a Artur Marcol przybliży tworzenie filmów oraz animacji w VR (wirtualnej rzeczywistości). 

Jak piszą organizatorzy, ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół. Konfrontacja dokonań filmowych jest dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów, daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów, a także pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury i publiczność. Celem festiwalu i towarzyszących mu imprez jest także integracja uczestników: wspólne dyskusje i zabawa. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością, także poza granicami naszego kraju. Gośćmi festiwalu jest wiele osobowości polskiego kina, takich jak: Krzysztof Zanussi czy Jerzy Stuhr. Ze względu na udział w konkursie wielu zagranicznych produkcji filmowych, festiwal jest przedsięwzięciem o randze międzynarodowej.

Więcej na stronie internetowej: http://www.wegielfestiwal.us.edu.pl/

06.05.2020