Węgierska Wiosna Filmowa w polskich kinach

Węgierska Wiosna Filmowa to coroczna prezentacja najnowszych węgierskich filmów fabularnych oraz krótkometrażowych, nagrodzonych na budapeszteńskim Festiwalu Filmowym „Magyar Filmszemle”, nie pokazywanych dotychczas w Polsce.

 

Festiwal ten jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Centrum Węgierskiego w Krakowie. Przegląd najnowszej kinematografii węgierskiej organizowany jest od 2001 roku. W ostatnich latach Węgierska Wiosna Filmowa zyskała rangę festiwalu ogólnopolskiego i w tym roku ponownie odwiedzi siedem miast Polski.

 

Celem Węgierskiej Wiosny Filmowej jest nie tylko umożliwienie polskim kinomanom zapoznania się z najnowszymi filmami węgierskimi, ale także przybliżenie obrazu rzeczywistości współczesnych Węgier, utrzymywanie tożsamości kulturowej filmu środkowoeuropejskiego, pielęgnowanie przyjaźni polsko-węgierskiej oraz konfrontacja obu kultur w duchu wzajemnej tolerancji.

 

W roku 2011 organizatorzy Węgierskiej Wiosny Filmowej planują pokazać węgierskie filmy szerokiej publiczności, realizując Festiwal w siedmiu miastach w Polsce. Wyselekcjonowane filmy były nagradzane na festiwalach, przeglądach i konkursach filmowych. Na przegląd składa się pięć filmów długometrażowych i pięć krótkometrażowych. Będą one wyświetlane w zestawach – każdemu filmowi pełnometrażowemu towarzyszyć będzie jeden krótki metraż. Filmy będą wyświetlane na nośniku 35 mm oraz dvd. Organizatorzy planują też spotkania z jednym z reżyserów prezentowanych filmów oraz krytykami filmowymi.

 

Wśród tegorocznych propozycji będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzane filmy, takie jak np. „Bibliotheque Pascal” w reżyserii Szabolcsa Hajdu, „Różowy camembert” Barnabása Tótha czy „Papierowe samoloty” Simona Szabó.

  • Poznań 22-26 marca (Kino Muza, ul. Św. Marcin 30)
  • Warszawa 24-28 marca (Kino Luna, ul. Marszałkowska 28)
  • Kraków 26-30 marca (Kino Ars, ul. Św. Jana 6)
  • Łódź 1-5 kwietnia (Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205)
  • Katowice 4-8 kwietnia (Kino Światowid, ul. 3 maja 7)
  • Szczecin 11-15 kwietnia (Kino Pionier, u. Wojska Polskiego 2)
  • Lublin 16-20 kwietnia (Kino Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16)

Organizator:
Centrum Węgierskie w Krakowie

Patronat:
Węgierska Unia Filmowa, Narodowy Fundusz Kulturalny RW,
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RW, Ministerstwo Kultury RW

 

więcej informacji: www.hungary.art.pl.

 

Informacja prasowa

22.03.2011