"Wenecja" J.J. Kolskiego nagrodzona

„Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego zdobyła Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne podczas zakończonego 6 września 34. Montreal World Film Festival. Jest to druga co do ważności, po Grand Prix, nagroda tego jedynego w Ameryce Północnej międzynarodowego festiwalu klasy A.

 

Już pierwsze festiwalowe pokazy filmu przyciągnęły tłumy widzów i wzbudziły aplauz widowni. Reżyser – Jan Jakub Kolski i operator filmowy – Arthur Reinhart spotkali się z montrealską publicznością, która wyrażała zachwyt nad wizualną stroną filmu i emocjonalnym ładunkiem, towarzyszącym historii polskiej rodziny uciekającej w świat wyobraźni przed okrucieństwem drugiej wojny światowej. Film, oparty na opowiadaniu Włodzimierza Odojewskiego, rozumiany był jako uniwersalna metafora wewnętrznego mierzenia się z rzeczywistością, której nie jesteśmy w stanie zaakceptować.

 

Festiwal w Montrealu zakończył się 6 września warsztatami mistrzowskimi Gerarda Depardieu i galą goszczącą licznych przedstawicieli światowego przemysłu filmowego w głównym kinie imprezy: de Maisonneuve Theater. Pokazy „Wenecji” w ramach festiwalu rozpoczęły pierwszy, promocyjny etap międzynarodowej dystrybucji tytułu. W najbliższym czasie film zostanie zaprezentowany w ramach kolejnych ważnych międzynarodowych festiwali filmowych m.in. w Reykjaviku, Hajfie i Hamburgu.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.ffm-montreal.org.

 

Informacja prasowa

07.09.2010

Galerie zdjęć