"Wenecja" nagrodzona w Chinach

„Wenecja” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego zdobyła nagrodę publiczności na festiwalu Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival w Hefei w Chinach. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Wenecja”

To film oparty na prozie wybitnego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego. Dorastający chłopiec marzy o podróży do Wenecji, jednak na przeszkodzie wyjazdu staje wybuch II wojny światowej. Wraz z matką wyjeżdża do rodzinnego dworku, który zamieszkują jego ekscentryczne ciotki. „Wenecja” to karnawał wyobraźni i marzeń, opowieść o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciwko zastanej rzeczywistości.

Kolejna międzynarodowa nagroda

Nagroda publiczności w Chinach jest kolejnym międzynarodowym sukcesem filmu. Obraz zdobył już wcześniej kilka prestiżowych nagród za granicą na festiwalach w Montrealu, Cleveland, Moskwie i na Ukrainie. „Wenecja” została doceniona również w kraju, gdzie otrzymała m.in. Grand Prix na festiwalu Camerimage i nagrody za zdjęcia, scenografię i debiut aktorski na festiwalu w Gdyni.

Fabuła współfinansowana przez PISF

„Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego została wyprodukowana przez Akson Studio i TVP. Autorem zdjęć jest Arthur Reinhart. W filmie w głównym rolach pojawiają się m.in. Magdalena Cielecka, Marcin Walewski, Agnieszka Grochowska, Grażyna Błęcka-Kolska i Mariusz Bonaszewski. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival

Organizowany przez Chińskie Stowarzyszenie Filmowców, festiwal i nagrody filmowe Golden Rooster and Hundred Flowers to jedna z największych imprez na kontynencie. W programie festiwalu znajdują się prezentacje filmów chińskich oraz pokazy wybranych, międzynarodowych produkcji.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.chinaculture.org.

 

Informacja prasowa

28.10.2011