"Wenecja" wyróżniona za zdjęcia na festiwalu w Cleveland

Film „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego zdobył Specjalne Wyróżnienie Jury za zdjęcia autorstwa Arthura Reinharta na tegorocznym 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cleveland w USA.
 
Ostatni film Jana Jakuba Kolskiego to historia podróży, która się nie odbyła. Dorastający chłopiec marzy o podróży do Wenecji, jednak na przeszkodzie wyjazdu staje wybuch II wojny światowej. Chłopiec wraz z matką wyjeżdża do rodzinnego dworku, który zamieszkują jego ekscentryczne ciotki. Obraz został oparty na prozie wybitnego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego. „Wenecja” to karnawał wyobraźni i marzeń,  fascynująca powieść o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciwko zastanej rzeczywistości.
 
Wyprodukowany przez Akson Studio i TVP film zdobył już wcześniej kilka nagród. Na festiwalu w Montrealu otrzymał nagrodę za Szczególne Osiągnięcie Artystyczne. W Polsce obraz został nagrodzony na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za zdjęcia, scenografię, i debiut aktorski Marcina Walewskiego), Złotą Żabą za najlepsze zdjęcia podczas festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy oraz na Prowincjonaliach we Wrześni (najlepszy film, zdjęcia i muzyka). „Wenecja” otrzymała również cztery Polskie Nagrody Filmowe „Orły” za zdjęcia, scenografię, kostiumy i dźwięk.
 
Festiwal w Cleveland istnieje od 1976 roku. Celem imprezy jest promowanie filmów o wysokich walorach artystycznych i kulturalnych. Tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu, która odbyła się w dniach 24 marca – 3 kwietnia, przyciągnęła wielu widzów, którzy mieli okazję obejrzeć ponad 150 pełnometrażowych filmów fabularnych i 130 krótkometrażowych z 60 krajów.
 
„Wenecja” powstała dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 
Więcej informacji na stronie festiwalu: www.clevelandfilm.org.

Informacja prasowa

13.04.2011