Werdykt Jury 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja

Znany jest werdykt 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. 13. edycja festiwalu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Werdykt

Jury w składzie: Wojciech Otto – przewodniczący, Grażyna Błęcka-Kolska, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jabłoński, Nidal Al-Dibs po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (7 filmów), dokumentalny (23 filmy) oraz amatorski (8 filmów) bardzo wysoko oceniło filmy „Zanim się pojawiłeś” oraz „Opiekun”, ale ze względu na ogromne różnice w produkcji w porównaniu z resztą filmów, widzieliby je bardziej w pokazach specjalnych.

Film amatorski

W kategorii film amatorski – Jury pragnęłoby w przyszłości obejrzeć więcej tego typu filmów i oczekiwałoby większego zaangażowania w sferze idei i realizacji.

Nagrodę Motyla 2016 w kategorii film amatorski jury przyznało filmowi „Tajemnice oceanu” w reżyserii Anny Radeckiej za ciekawe pomysły animacyjne i ogromny wkład pracy w procesie realizacji.

Film dokumentalny

Nagrodę Motyla 2016 w kategorii film dokumentalny jury przyznało filmowi „Wyślę Wam kartkę” w reżyserii Anny Dudy-Ziętek za piękno wewnętrzne głównej bohaterki, wrażliwość i kunszt realizacyjny autorów, a także za ukazanie pasji życia mimo wszystko.

Ze względu na wielość filmów dokumentalnych w konkursie oraz wartość tych obrazów, jury postanowiło wyróżnić 3 z nich.

Pierwsze wyróżnienie w kategorii film dokumentalny wręczono filmowi „Wytrwały Meia” w reżyserii Ricardo Koanuka za kreację bohatera: jego energię, radość życia i zwyczajną ludzką mądrość.

Drugie wyróżnienie w kategorii film dokumentalny wręczono filmowi „Baśka, kameruj!” w reżyserii Gabrieli Mruszczak za: naturalność, poczucie humoru, niebanalność i optymizm bohaterów oraz niepohamowaną wolność tworzenia.

Trzecie wyróżnienie w kategorii film dokumentalny otrzymał film „Dobra dziewczyna” w reżyserii  Solveig Melkeraaen za podjęcie trudnego i złożonego tematu oraz nowatorski sposób ujęcia.

Film fabularny

Nagrodę Motyla 2016 w kategorii film fabularny otrzymał film „Nena” w reżyserii Saskii Diesing za podjęcie kontrowersyjnego tematu, mądrość i subtelność w budowaniu relacji międzyludzkich oraz przekonującą wizję współistnienia życia i śmierci.

Pozostałe nagrody

Nagrodę publiczności otrzymał film „Marzenie. Prawdziwa historia” w reżyserii Artura Dziurmana.

Nagroda specjalna Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: film „Bracia” w reżyserii Szymona Jana Sinoffa.

13. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywał się w dniach 6-10 września 2016 r. w Koszalinie.

Więcej informacji o festiwalu: www.integracjatyija.pl.

Informacja prasowa 

12.09.2016