"Western" wygrywa 17. T-Mobile Nowe Horyzonty

12 sierpnia podczas uroczystej gali w Kinie Nowe Horyzonty odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom współfinansowanego przez PISF 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Grand Prix i nagroda FIPRESCI dla filmu „Western”

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty spośród 12 filmów jury w składzie Gastón Solnicki, Hadas Ben Aroya, Gustavo Beck oraz Agnieszka Podsiadlik przyznało Grand Prix oraz 20 tysięcy euro filmowi „Western” (Niemcy, Bułgaria, Austria 2017) w reżyserii Valeski Grisebach. Wyróżnienie otrzymał film „Wszystkie miasta Północy” (All the Cities of the North, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra 2016) w reżyserii Danego Komljena.

„<<Western>> to wyłoniony jednomyślnie zwycięzca festiwalu. Uważamy, że jest czuły, mocny, a także bardzo elegancki. Film ma wiele warstw i opowiada o historii językiem kina, dzięki czemu jak mało który jest w stanie objąć wyjątkowo szerokie spektrum relacji” – stwierdziło jury, w którego składzie znalazł się zeszłoroczny laureat Tamer El Said, reżyser „Ostatnich dni miasta”, izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya, polska aktorka Agnieszka Podsiadlik, argentyński reżyser Gastón Solnicki i brazylijski producent i programer festiwalowy Gustavo Beck.

„Western” zdobył też nagrodę FIPRESCI. „Film proponuje <<nowe horyzonty>> poprzez twórcze wykorzystanie konwencji tradycyjnego gatunku westernu, aby opisać współczesny świat, naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur; świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna” – napisali w uzasadnieniu werdyktu krytycy Paweł Mossakowski, Iryna Gordiichuk oraz Ruben Demasure.

Wyróżnienia i Nagroda Publiczności

Wyróżnienie zdobyli natomiast „Zimowi bracia” Hlynura Pálmasona. „Pragniemy przyznać wyróżnienie ambitnemu debiutowi fabularnemu, który zrobił na nas duże wrażenie. Film łączy twardą rzeczywistość z wyobraźnią. Można w nim znaleźć zarówno humor (z kamienną twarzą), jak i inwencję w warstwie wizualnej i dźwiękowej. Dzięki tym zabiegom odkrywamy historię o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości”.

Jury Konkursu Nowe Horyzonty przyznało także wyróżnienie „Wszystkim miastom Północy” w reżyserii Danego Komljena. „To bardzo wyjątkowy film, będący rodzajem rozwijającej się przed oczami widza autorefleksji. Rola, jaką architektura i dźwięk odegrały w narracji, doprowadziła właśnie do takich sprzecznych reakcji, jakich się spodziewaliśmy, co już samo w sobie wystarcza, aby ten obraz docenić. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Dlatego przyznaliśmy mu wyróżnienie”.

Nagrodę publiczności otrzymał film „Photon” (Photon, Polska 2017) w reżyserii Normana Leto. Na drugiej pozycji znalazło się „Serce miłości” Łukasza Rondudy, na trzeciej „Obraz niemożliwy” Sandry Wollner.

14.08.2017