Polskie filmy na festiwalu Slamdance

Współfinansowane przez PISF filmy „Wiatr. Thriller dokumentalny”, „Duszyczka” i „Wnętrze lwa” zostaną pokazane na festiwalu Slamdance.

„Wiatr. Thriller dokumentalny” w sekcji „Breakout Features”

Film Michała Bielawskiego zostanie pokazany jako jeden z trzech filmów w sekcji „Breakout Features”. W tej sekcji prezentowane są filmy bardziej doświadczonych twórców, którzy mają już za sobą debiut.

„Wiatr. Thriller dokumentalny”

Bohaterem dokumentu „Wiatr. Thriller dokumentalny” jest wiatr halny – jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury.

Producentem filmu Michała Bielawskiego jest Maciej Kubicki reprezentujący firmę Telemark.

„Duszyczka” i „Wnętrze lwa”

W programie filmów krótkich znalazła się animacja Barbary Rupik „Duszyczka” wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi i film dokumentalny Karola Lindholma „Wnętrze lwa” wyprodukowany przez Studio Munka. 

„Duszyczka”

Film rozpoczyna się przy brzegu rzeki, gdzie ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

„Wnętrze lwa”

Akcja filmu rozgrywa się w zimowe niedzielne popołudnie w duńskim ZOO, do którego przychodzą rodzice z dziećmi. Tego dnia czeka na ciebie wyjątkowa atrakcja. Pracownicy zoo przygotowali niezwykłe misterium związane z ciałem młodego lwa. Zwierzęta są też piękne od środka. Jednak nie wszyscy widzowie ulegają czarowi spektaklu…

Wszystkie trzy filmy są współfinansowane przez PISF. 

Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmów wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

„Shooting stars” w sekcji eksperymentalnej

W sekcji poświęconej filmom eksperymentalnym znalazła się produkcja „Shooting stars” Magdy Jaroszewicz. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Widz obserwuje jedną z ulic. Widzi tylko to, co potrafi sobie wyobrazić, słyszy tylko to, co chce usłyszeć. Zdystansowane oko przybliża i wyostrza obrazy, ale ich interpretacja pozostaje w głowie obserwującego. Każdy wyniesie z tej obserwacji swoją własną historię. Można dyskutować o jej treści zgodnie z własnymi doświadczeniami, pamiętając o tym, jak mocno uwikłani jesteśmy w manipulacje mediów i innych zewnętrznych bodźców. Punktem wyjścia jest obraz wygenerowany w głowie obserwatora. Obserwator jest przewodnikiem, ale to widz nadaje tej nocy znaczenie.

Slamdance

Festiwal Filmowy Slamdance powstał w 1995 roku jako alternatywa dla festiwalu Sundance. Pierwsza edycja została zorganizowana przez grupę filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Obie imprezy odbywają się w tym samym miejscu – Park City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Slamdance promuje niskobudżetowe filmy debiutujących twórców. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 24 do 30 stycznia 2020 roku.

Polskie akcenty w poprzednich edycjach 

W zeszłym roku na festiwalu prezentowane były dwa filmy: „Beksińscy. Portret wideofoniczny” Marcina Borchardta (film zakwalifikował się jako jedyna europejska produkcja do konkursu filmów dokumentalnych) oraz krótkometrażowa produkcja „Users” Jakuba Piątka.

W 2017 roku w sekcji konkursowej festiwalu zaprezentowany został film dokumentalny Wojciecha Kasperskiego „Ikona”. Dwa lata wcześniej na Slamdance dostał się film dokumentalny „Superjednostka” Teresy Czepiec i animacja „Ta niesforna cielesność” Joanny Marii Wójcik. W 2014 roku zdjęcia do filmu „Czasami śnię, że latam” w reżyserii Anety Popiel-Machnickiej zostały uhonorowane nagrodą Blackmagic Design Cinematography Award. W 2011 roku na festiwalu pokazano krótkometrażowy film fabularny Kuby Czekaja „Twist & Blood”.

Oficjalna strona festiwalu: www.slamdance.com

Opisy filmów pochodzą ze strony PolishShorts.pl


19.12.2019