Widz Kina pod Baranami w jury Venice Days

Widz Kina Pod Baranami w Krakowie Kamil Klamut będzie oceniał filmy w sekcji Venice Days, pozakonkursowej sekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Polak w jury Venice Days

Od 31 sierpnia, w ramach projektu 28 Times Cinema, współtworzonego przez Parlament Europejski oraz prestiżową sieć kin Europa Cinemas, 28 młodych pasjonatów kina weźmie udział w pokazach filmowych, spotkaniach i obradach jury w ramach sekcji Venice Days na MFF w Wenecji. Wśród nich Kamil Klamut, reprezentujący Kino Pod Baranami. 

28 Times Cinema

Od 2010 r. sieć Europa Cinemas wybiera kina, których zadaniem jest rekrutacja młodych ludzi do unikatowego projektu 28 Times Cinema. W tym roku już po raz drugi Kino Pod Baranami otrzymało to zaszczytne wyróżnienie i zaproponowało trzech kandydatów. Jeden z nich, Kamil Klamut, został wybrany przez prezydium Europa Cinemas.

Kamil Klamut

Kamil Klamut to dziennikarz, bloger, redaktor naczelny studenckiego czasopisma Spectrum, a przede wszystkim rasowy kinoman i stały bywalec Kina Pod Baranami. Jego wrażliwość na kino oraz nieodparta chęć zarażania innych miłością do X Muzy sprawiły, że to właśnie on będzie reprezentował Polskę oraz Kino Pod Baranami w trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Autor bloga Kraków Movie wraz z reprezentantami 27 innych państw będzie uczestniczył w pokazach filmowych, spotkaniach z twórcami, producentami i krytykami filmowymi. Będzie również uczestniczył w pracach jury przyznającego nagrodę Venice Days Prize.

Venice Days

Venice Days to autorska sekcja towarzysząca konkursowi głównemu weneckiego festiwalu. W programie sekcji znajduje się 12 filmów europejskich oraz kolekcja filmów krótkometrażowych Miu Miu Women’s Tales – historie kobiet tworzone przez kobiety. Tym razem będą to opowieści Naomi Kawase oraz Crystal Moselle. Uczestnicy projektu oraz pozostali widzowie będą mogli również zobaczyć finalistów konkursu LUX Prize, organizowanego przez Parlament Europejski. Venice Days to ponadto siedem dodatkowych wydarzeń specjalnych, w tym światowa premiera filmu Vangelo, z udziałem uchodźców z Asti Refugee Center.

Projekt 28 Times Cinema, łączący młodych kinomanów z 28 krajów europejskich, podkreśla, jak ważna jest umiejętność łączenia różnych punktów widzenia na kino. Kamil będzie nie tylko aktywnym uczestnikiem projektu, ale przede wszystkim ambasadorem polskich kin arthouse’owych na tej międzynarodowej imprezie. W nadchodzących dniach będzie dzielił się swoimi festiwalowymi wrażeniami na oficjalnym blogu europa-cinemas-blog.org oraz na stronie krakowmovieblog.

Relacje Kamila będzie można również śledzić w mediach społecznościowych za pomocą hasztagów #28TimesCinema, #28TC2016, #VeniceDays oraz na profilach Kina Pod Baranami na Facebooku i Twitterze – #baranwwenecji

Organizatorami projektu są Parlament Europejski (fundator LUX Prize) oraz Venice Days i sieć kin Europa Cinemas, do której Kino Pod Baranami należy od wielu lat.

Informacja prasowa 

30.08.2016