Wieczór specjalny poświęcony Hance Ordonównie oraz Wojciechowi Jerzemu Hasowi w FN

Ww najbliższy piątek, 22 października o godz. 19.30, podczas wieczoru zorganizowanego z okazji 60. rocznicy śmierci Hanki Ordonówny Filmoteka Narodowa wyświetli dwa filmy – jedyny zachowany w zbiorach FN obraz z jej udziałem – „Szpieg w masce” (r. Mieczysław Krawicz) oraz dokument o aktorce i pieśniarce zrealizowany w 1993 roku przez Marię Kwiatkowską-Ordonównę. Po projekcji odbędzie się koncert piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny w wykonaniu aktorki Teatru Ateneum Katarzyny Łochowskiej z Zespołem.

 

26 października o godz. 19.00 Filmoteka Narodowa zaprasza na wieczór poświęcony zmarłemu 10 lat temu Wojciechowi Jerzemu Hasowi. Po projekcji odnowionego cyfrowo filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” odbędzie się spotkanie z żoną reżysera – Jadwigą Has – autorką książki „Życie w drugim planie”. Książkę będzie można zakupić w kasie kina Iluzjon w dniach 18-31 października.

 

Ponadto, w każdą środę FN zaprasza na „The Best of Polish Movies” – skierowany do obcokrajowców cykl najważniejszych filmów z kanonu polskiej kinematografii z napisami angielskimi. Wyświetlione zostaną m.in.: komedia Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana”, „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, a także dwa obrazy traktujące o okresie II wojny światowej – „Giuseppe w Warszawie” oraz „Urodziny młodego warszawiaka”. Projekt realizowany jest w ramach starań m.st. Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

 

Szczegóły na www.fn.org.pl.

 

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

 

Informacja prasowa

19.10.2010