"Wielka droga" w Iluzjonie

Kino Iluzjon zaprasza na projekcję filmu „Wielka droga” w reż. Michała Waszyńskiego. Pokaz odbędzie się 2 października o godz. 18.15.

Blokada cenzury

„Wielka droga” to film, który w okresie PRL-u właściwie nie istniał: nie był pokazywany, nie było też o nim wiedzy. Jedyny publiczny pokaz tego filmu odbył się w 1991 roku na antenie Telewizji Polskiej. Dzisiaj historycy filmu uznają go za pierwszy polski film fabularny zrealizowany po wojnie, choć nakręcony poza granicami kraju. Obraz Waszyńskiego ukazuje losy Polaków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, a następnie formujących armię gen. Andersa. Został w nim wykorzystany bogaty materiał dokumentalny, zarejestrowany przez autorów podążających szlakiem bojowym II Korpusu.

 

Rozdzielenie

Ramę kompozycyjną stanowi wątek narzeczonych, którzy zostali rozdzieleni przez historię i spotykają się dopiero pod koniec wojny w szpitalu polowym we Włoszech. Ich dramatyczne losy stanowią ilustrację wojennej tułaczki setek tysięcy rodaków. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział samego generała Andersa oraz jego żony – Renaty Bogdańskiej-Anders, będącej odtwórczynią jednej z głównych ról.

 

Fotosy z filmu, przekazane do archiwum Filmoteki przez córkę generała – Annę Marię Anders, można oglądać na portalu Fototeka Filmoteki Narodowej: www.fototeka.fn.org.pl

 

Szczegóły na stronie: www.fn.org.pl.

23.09.2013