Wielki sukces "Chce się żyć" w Montrealu!

Współfinansowany przez PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy wygrał 37. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu. Obraz otrzymał również Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności.

Chce się żyć

Film „Chce się żyć” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W rolę głównego bohatera wcielił się Dawid Ogrodnik. W filmie wystąpili również m.in. Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka i Katarzyna Zawadzka.

Kreacja Kamila Tkacza

Na uwagę w filmie zasługuje kreacja Kamila Tkacza, jedenastoletniego aktora – amatora, który wcielił się w rolę głównego bohatera Mateusza, w okresie jego dzieciństwa. Kamil (który razem z bratem bliźniakiem Andrzejem zagrał główną rolę w filmie niemieckiego reżysera Pepe Danquarta „Biegnij chłopcze, biegnij”) do roli Mateusza przygotowywał się m.in. poprzez ćwiczenia z mimem Bartłomiejem Ostapczukiem.

Film ze wsparciem PISF

Autorem scenariusza jest Maciej Pieprzyca. Zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus. Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. Producentem filmu jest Studio Filmowe Tramway. Koproducentami filmu są: Telewizja Polska S.A., Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Monternia.Pl. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera kinowa w październiku

Pokaz filmu na festiwalu w Montrealu był jego światową premierą. Polska premiera odbędzie się w Konkursie Głównym 38. Gdynia – Festiwal Filmowy. Na ekrany polskich kin „Chce się żyć” wejdzie 11 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

MFF w Montrealu

Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Nagrody dla filmów ze wsparciem PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu w Montrealu międzynarodowe jury nagrodziło filmy, które były współfinansowane przez PISF. W 2012 roku „Zdjęcie” Macieja Adamka otrzymało nagrodę Srebrnego Zenita. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego, a film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI. Oba filmy były pokazywane w ramach Konkursu Międzynarodowego. W 2010 roku „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego otrzymała Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.ffm-montreal.org.

 

Recenzja filmu w Variety: variety.com

 

Paulina Bez

03.09.2013