Trzy nominacje do Oscara dla „Zimnej wojny”!

„Zimna wojna” nominowana do 91. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w trzech kategoriach! Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcja powalczy o Oscara w kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser oraz Najlepsze Zdjęcia. Nominacje zostały ogłoszone 22 stycznia 2019 roku. Zwycięzców poznamy 24 lutego.

Ogromny sukces „Zimnej wojny”

Fot. Marcin Kułakowski/PISF

„Tu nie ma żadnego przypadku, poziom artystyczny reżysera nie podlega dyskusji, natomiast, przyglądając się z punktu widzenia produkcyjnego, jak ten film był produkowany, to jest coś wspaniałego. Gratuluję profesjonalizmu, który przy wysokim poziomie artystycznym twórców – reżysera, autora zdjęć, aktorów, całej ekipy przekłada się na sukcesy. Bez tej profesjonalnej pracy producenckiej sukcesów nie da się odnosić” – mówił Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski podczas spotkania zorganizowanego w Kinie Kultura tuż po ogłoszeniu nominacji.

 „To są nominacje dla całej ekipy, dla całego zespołu, dla wszystkich, którzy pracowali przy tym filmie. Udało nam się stworzyć taką atmosferę, w której wszyscy pracowaliśmy na jeden efekt, dlatego te nominacje są nie tylko dla Pawła, nie tylko dla filmu, ale dla wszystkich, dla całej ekipy. Chciałam im pogratulować i podziękować. Chciałam też bardzo podziękować Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za wspieranie tego filmu i za pomoc” – dziękowała Ewa Puszczyńska.

Łukasz Żal o nominacji

Fot. Marcin Kułakowski/PISF

„Jestem bardzo wzruszony i szczęśliwy, do czasu ogłoszenia nominacji nie myślałem o tym, starałem się to wypierać. Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w podróży, jaką było robienie tego filmu” – dzielił się pierwszymi wrażeniami po otrzymaniu nominacji Łukasz Żal.

Historyczne trzy nominacje

Fot. Marcin Kułakowski/PISF

„Od premiery w Cannes, aż do dzisiejszego dnia naprawdę ciężko harują Ewa Puszczyńska i Paweł Pawlikowski, to jest ciągła praca, ciągła promocja tego filmu, ale jak widać było warto, historyczne trzy nominacje dla polskiego filmu. Mogę tylko podziękować Ewie i Pawłowi, i pogratulować Łukaszowi” – mówił odtwórca roli Kaczmarka – Borys Szyc.

„Bardzo się cieszę, że zostałem zaproszony do tego projektu, z moich filmów będzie to piąty film, który ma nominację do Oskara, innymi słowy jest to dziesiąty reżyser oskarowy, z którym pracowałem. Bardzo się cieszę, że są aż trzy nominacje, to jest niesamowite, w historii naszej kinematografii jest to pierwszy film, który ma trzy nominacje do Oskara” – opowiadał Waldemar Pokromski.

„Zimna wojna” – kolejny film Pawła Pawlikowskiego z szansą na Oscara

W tym roku po raz kolejny film Pawła Pawlikowskiego został nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Drugą nominację do Oscara otrzymał również Łukasz Żal, autor zdjęć do filmu „Zimna wojna”. Poprzeni film reżysera, „Ida”, zdobyła Oscara w 2015 roku. Był to pierwszy Oscar dla polskiego filmu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 

Nominacje w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:

 • „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (Polska)
 • „Kafarnaum”, reż. Nadine Labaki  (Liban)
 • „Roma”, reż. Alfonso Cuaron (Meksyk)
 • „Never Look Away”, reż. Florian Henckel von Donnersmarck (Niemcy)
 • „Shoplifters”, reż. Hirokazu Koreeda (Japonia)

Nominacje w kategorii Najlepszy Reżyser:

 • Paweł Pawlikowski („Zimna wojna”)
 • Alfonso Cuaron („Roma”)
 • Spike Lee („BlackkKlansman”)
 • Yorgos Lanthimos („Faworyta”)
 • Adam McKay („Vice”)

Nominacje w kategorii Najlepsze Zdjęcia:

 • Łukasz Żal („Zimna wojna”)
 • Alfonso Cuaron („Roma”)
 • Matthew Libatique („Narodziny gwiazdy”)
 • Caleb Deschanel („Never Look Away”)
 • Robbie Ryan („Faworyta”)

Polsko-brytyjsko-francuska koprodukcja ze wsparciem PISF

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Producentkami filmu są Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian. Polskim producentem filmu jest studio Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Polskim dystrybutorem jest firma Kino Świat. W Polsce „Zimną wojnę” zobaczyło w kinach ponad 940 tysięcy widzów. Film dostępny jest na DVD, Blu-ray i w serwisach VoD.

W filmie Pawła Pawlikowskiego występują m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza. Scenariusz do filmu napisał Paweł Pawlikowski we współpracy z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia do filmu odpowiada Łukasz Żal, za montaż Jarosław Kamiński, za charakteryzację Waldemar Pokromski, za scenografię i dekorację wnętrz Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, za kostiumy Aleksandra Staszko, za dźwięk Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, za aranżację muzyki Marcin Masecki. Za postprodukcję obrazu odpowiada DI Factory.

Kolejny sukces „Zimnej wojny”

Nominacja do Oscara jest kolejnym zagranicznym sukcesem filmu Pawła Pawlikowskiego, który ma na swoim koncie m.in. nagrodę za reżyserię na festiwalu w Cannes czy pięć Europejskich Nagród Filmowych (najlepszy film europejski, najlepszy europejski reżyser, najlepszy europejski scenarzysta, najlepsza europejska aktorka, najlepszy montażysta). Film zdobył m.in. nagrodę FIPRESCI na MFF w Palm Springs dla najlepszej aktorki w filmie nieanglojęzycznym (Joanna Kulig), nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nagrodę New York Film Critics Online w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, nagrody New Mexico Critics w kategoriach najlepszy scenariusz oryginalny (drugie miejsce) oraz najlepsze zdjęcia, nagrody National Board of Review w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, nagrody Koła Londyńskich Krytyków Filmowych (London Critics' Circle Film Awards) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i dla Łukasza Żala za osiągnięcia techniczne, Srebrną Żabę dla Łukasza Żala na Camerimage, „Złote Lwy”, nagrody za dźwięk i montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Zimna wojna” jest nominowana do wielu innych wyróżnień m.in. do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia) – wręczenie nagród: 10 lutego; do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) (nominacja dla Łukasza Żala) – wręczenie nagród: 9 lutego; Nagród Goya (najlepszy film europejski) – wręczenie nagród: 2 lutego; Szwedzkich Nagród Filmowych Guldbaggen (najlepszy film nieanglojęzyczny) – wręczenie nagród: 28 stycznia.

Polski film ma na swoim koncie także nominacje do Critics' Choice Awards w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny; do nagród Stowarzyszenia Krytyków z Chicago i z San Francisco (nominacje w kategorii najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny), nagród Stowarzyszenia Krytyków z Waszyngtonu, do nagród Niezależnego Kina Brytyjskiego (British Independent Film Awards) w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i do nagród Satellite Awards w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia.

Sukcesy polskiego kina

Jest to już czwarta nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny od powstania PISF w 2005 roku. W 2008 roku nominację otrzymał „Katyń” Andrzeja Wajdy, w 2012 roku „W ciemności” Agnieszki Holland, w 2015 roku „Ida”  i w 2019 roku „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. W kategorii Najlepsze Zdjęcia za „Idę” nominowani byli Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. W 2018 roku „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana nominowany był w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Było to pierwsze takie wyróżnienie dla pełnometrażowej polskiej animacji.

Polacy zdobyli też trzy nominacje w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny – w 2010 roku nominowany był „Królik po berlińsku” Bartka Konopki oraz w 2015 „Joanna” Anety Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. W 2008 roku polsko-brytyjski „Piotruś i wilk” w reżyserii Suzie Templeton zdobył Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany.

W tym roku szansę na nominacje miały także dwa inne współfinansowane przez PISF filmy „Komunia” Anny Zameckiej i „Ajka” Siergieja Dworcewoja.

Rozdanie nagród 24 lutego

91. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 24 lutego 2019 roku w Los Angeles.

Strona Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej www.oscars.org


22.01.2019

Galerie zdjęć