„Wielkie zimno” w kinach

9 marca na ekrany polskich kin wszedł francusko-belgijsko-polski film „Wielkie zimno” współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Wielkie zimno”

„Wielkie zimno”, fot. materiał prasowe producenta

W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka. Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracowników – Georgesa, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, a zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Gérard Pautonnier. Scenariusz na podstawie książki „Edmond Ganglion i Syn” Joëla Egloffa został napisany przez reżysera i autora powieści. W obsadzie znaleźli się m.in.: Jean-Pierre Bacri, Olivier Gourmet oraz Arthur Dupond.

W produkcję tego filmu zaangażowana była polska ekipa, a zdjęcia były realizowane na Podkarpaciu, gdzie producenci poszukiwali specyficznych, opustoszałych krajobrazów i znaleźli je w okolicach Rymanowa, Soliny, w Ustrzykach Górnych i w Sanoku. W Krakowie zdjęcia realizowane były w mniej popularnych lokacjach, położonych w dzielnicach mieszkalnych, w opozycji do bardzo często wykorzystywanego w filmach wizerunku Rynku Głównego.

Projekt „Wielkie zimno” znalazł się w Małopolsce między innymi dzięki działaniom Film Commission Poland.

Film jest koprodukcją francusko-belgijsko-polską. Producentem wiodącym jest Denis Carot z Elzévir Films (Francja), a koproducentami Edyta Janczak-Hiriart i Karolina Mróz-Couchard z Lava Films (Polska). Film do polskich kin wprowadzi Solopan.

Na podstawie materiałów dystrybutora


06.03.2018