„Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski na Doc Lab Poland Hot Selection 2019

Doc Lab Poland i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają w środę 27 lutego o godz. 19.00 do siedziby FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie na pokaz filmu Katarzyny Trzaski pt. „Wieś pływających krów”. Pokaz jest organizowany w cyklu Doc Lab Poland Hot Selection oraz Teraz-wtedy.

Pokaz filmu i spotkanie z reżyserką 

Film dokumentalny „Wieś pływających krów” opowiada o grupie niemieckich aktywistów szukających odnowy duchowej na podlaskiej wsi. Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych berlińczyków zwiedza wschód Polski i trafia na malutką podlaską wieś. Medytują, modlą się do księżyca, kąpią nago przy studni, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika. Lokalne zwyczaje najpierw ich fascynują, a następnie szokują. Dla miejscowych są egzotyczni.

Po projekcji rozmowę z reżyserką poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk. Po niej odbędzie się pokaz „Wizyty” (1974) Marcela Łozińskiego. Reżyser przedstawił portret Urszuli Flis, nazywanej przez mieszkańców wsi „cudakiem”. Ekipa filmowa odwiedziła bohaterkę głośnego reportażu, która sama prowadziła gospodarstwo, a jednocześnie była koneserką literatury i teatru.

Wstęp wolny

Wieś pływających krów” w Pradze

Na początku marca film „Wieś pływających krów” pokazywany będzie na festiwalu Jeden svět / One World International Human Rights Documentary Film Festival w Pradze.

Katarzyna Trzaska (scenariusz i reżyseria, producentka)

Urodzona w Toruniu, absolwentka filologii angielskiej UMK w Toruniu; studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych „10 lat do Nashville” oraz „Maksimum przyjemności”. Autorka scenariuszy i reżyserka programów telewizyjnych (m.in. „Polacy z wyboru” dla stacji Canal + Discovery). Reżyserka teatru TV pt.: „Humani” oraz sztuki teatralnej na podstawie filmu „Mulholland Drive” Davida Lyncha w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Mieszkanka Warszawy; jej ojciec urodził się we wsi Brzostowo nad Biebrzą, obecnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – stąd zainteresowanie tymi terenami.

Doc Lab Poland Hot Selection

Doc Lab Poland Hot Selection to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja – „Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku. W następnym roku pokazanych zostało sześć filmów, między innymi: „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. W 2018 roku Hot Selection otworzył pokaz filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, laureata festiwalu IDFA. Drugim prezentowanym w cyklu dokumentem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Swoje filmy pokazywali również: Tomasz Drozdowicz – „Koncert na dwoje”, Rafał Łysak – „Miłość bezwarunkowa” oraz Marcin Sauter – „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz”. Cykl był częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

Informacja prasowa


22.02.2019