Wietnamsko-polski przepis na rodzinę. „Smak pho” w kinach

Na ekrany kin trafił, współfinansowany przez PISF, polsko-niemiecki film „Smak pho” z udziałem wietnamskich aktorów. To pełnometrażowy debiut japońskiej reżyserki Mariko Bobrik, która jest także autorką scenariusza.

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz. Ten wybitny specjalista od zupy pho, stara się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji.

Opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki. Choć mają bardzo ciepłe relacje, to ich drogi zaczynają się powoli rozchodzić. Mai brakuje matki i próbuje odnaleźć swoją tożsamość. Z kolei Long tęskni za Wietnamem i chce tam wrócić. „Smak pho” to skrząca się subtelnym humorem polsko-wietnamska historia, w której detale mówią więcej niż słowa. To także wzruszająca opowieść o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

O twórcach filmu

Mariko Bobrik urodziła się w Japonii w 1983 roku, ukończyła reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie mieszka z rodziną w Warszawie. „Smak pho”, który jest jej pełnometrażowym debiutem, brał udział w programie Cinéfondation: Résidence du Festival de Cannes (2012) oraz  Berlinale Script Station (2013). Scenariusz filmu otrzymał drugą nagrodę w konkursie Script Pro 2015.

Autorem zdjęć jest Andrzej Wojciechowski, muzyki – Aki Takase, za montaż odpowiadał Benjamin Mirguet, dźwięk – Michael Kaczmarek. W obsadzie znaleźli się: Lena Nguyen, Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Bogusława Pawelec, Tran Thi Thanh Minh i Ton Gia Khai. Producentami filmu są: Benny Drechsel i Mariusz Włodarski z firm Rohfilm Productions i Lava Films, a koproducentami: Opus Film i EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Światowa premiera filmu odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a polska na 13. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków w 2019 roku.

01.07.2020