„Wieża. Jasny dzień.” w kinach

23 marca do kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowy debiut fabularny Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień.”.

„Wieża. Jasny dzień.”

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający pierwszą komunię świętą Niny przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja – młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu komunii Niny dochodzi do pojednania sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego Kaja wróciła…

Twórcy

Scenarzystką i reżyserką filmu jest Jagoda Szelc. Za zdjęcia odpowiada Przemysław Brynkiewicz. W filmie występują Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska. Obraz został wyprodukowany przez Studio Filmowe Indeks i jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

Nagrody

Jagoda Szelc za swój film otrzymała nagrody za najlepszy debiut i najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku. W 2018 roku Jagoda Szelc została laureatką Paszportu Polityki w kategorii „Film”. Ostatnio „Wieża. Jasny dzień.” była pokazywana w sekcji Forum 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.  

Opis filmu na podstawie materiałów dystrybutora


19.03.2018