"Więzi" Zofii Kowalewskiej na oscarowej shortliście!

Współfinansowany przez PISF film „Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej, zrealizowany w Studiu Munka, działającym przy SFP, znalazł się na oscarowej shortliście i powalczy o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny!

„Więzi” na oscarowej shortliście!

„Więzi” Zofii Kowalewskiej jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny znalazły się na tegorocznej shortliście do Oscara. Oznacza to, że tytuł ma szansę znaleźć się pośród pięciu produkcji nominowanych w kategorii Documenatry Short Subject. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

„To ogromne wyróżnienie. Jestem bardzo szczęśliwa i poruszona. Kłaniam się nisko moim dziadkom, którzy z zaufaniem, odwagą i otwartością podzielili się ze mną swoją historią. Dziękuję ekipie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. To jest nasz wspólny sukces”– mówiła tuż po ogłoszeniu shortlisty Zofia Kowalewska.

Kwalifikację Oscarową zapewnił „Więziom” Srebrny Smok, którym nagrodzono film w czerwcu 2016 podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jury uznało dokument za ciepły i pełen humoru film, wzruszającą i precyzyjnie zrealizowaną refleksję na temat miłości, przywiązania i przebaczenia. Warto dodać, że w Krakowie film miał swoją światową premierę. Oprócz „Więzi” na shortliście znalazło się także 9 innych dokumentów, a szansę o przejście do drugiej tury głosowania miało aż 61 filmów. Lista filmów jest dostępna na stronie: www.oscars.org/news/10-doc-shorts-oscars-2016-shortlist#disqus_thread

Debiut Zofii Kowalewskiej 

Film „Więzi” jest debiutem Zofii Kowalewskiej. Pracę nad dokumentem reżyserka rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku…

Dotychczas pokazywany był na ośmiu festiwalach, a z trzech wyjechał z nagrodami jury. Poza wspominanym już 56. KFF, „Więzi” nagrodzono także Jantarem za najlepszy krótkometrażowy dokument podczas 35. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, a z Wrocławia wyjechał z trzecią nagrodą w Konkursie Polskim podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Z kolei publiczność nagrodziła film w Opolu podczas Opolskich Lam oraz w Świdnicy na festiwalu „Okiem Młodych”.

Nominacje do Oscarów – 24 stycznia 2017

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017, jednak zanim to nastąpi film powalczy o nagrody na festiwalu DOK Leipzig, który rozpoczyna się już w najbliższy piątek, a następnie w połowie listopada w Amsterdamie na IDFA.

Autorką zdjęć do „Więzi” jest Weronika Bilska, za dźwięk odpowiadał Krzysztof Ridan. Film zmontował Jerzy Zawadzki, a producentem wykonawczym i koproducentem dokumentu jest Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa.

W ubiegłym roku na shortliście znalazł się współfinansowany przez PISF dokument „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, zrealizowany w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W 2014 roku nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny otrzymały dwie polskie produkcje „Joanna” Anety Kopacz i „Nasza Klątwa” Tomasza Śliwińskiego. 

Oficjalna strona filmu: closeties-film.com.

Na podstawie informacji prasowej 

27.10.2016