„Wilkołak” z nagrodami na 22. FF Black Nights

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej drugi pełnometrażowy film Adriana Panka pt. „Wilkołak” otrzymał w Tallinnie nagrody jury ekumenicznego i publiczności. Festiwal odbywał się w dniach od 16 listopada do 2 grudnia.

Dwie nagrody w Tallinie 

Jury ekumeniczne w składzie Rainer Sarnet, Regina Hansen, Madis Kolk, Marge-Marie Paas, Erki Tamm przyznało nagrodę filmowi „Wilkołak” w reż. Adriana Panka. Produkcja została doceniona również przez publiczność.

„Niesamowity film, który przesuwa granice gatunku, a jednocześnie opowiada ważną historię o przetrwaniu w ekstremalnych warunkach” – czytamy w uzasadnieniu jury.

To nie pierwsze wyróżnienia dla filmu. „Wilkołak” zdobył nagrody podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za reżyserię oraz za muzykę), a także nagrodę „Odkrywcze Oko” dla młodego utalentowanego twórcy podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago.

„Wilkołak”

Fot. Łukasz Bąk

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Twórcy

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Adrian Panek, za zdjęcia odpowiada Dominik Danilczyk. Muzykę do filmu stworzył nagrodzony w Gdyni Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Film zmontował Jarosław Kamiński, tegoroczny laureat nagrody EFA dla najlepszego europejskiego montażysty za film „Zimna wojna”. Film wyprodukowały Agata Szymańska i Magdalena Kamińska z Balapolis. Obraz jest polsko-holendersko-niemiecką koprodukcją i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Polskie filmy pokazywane na 22. Black Nights w Tallinie

W programie festiwalu poza „Wilkołakiem” prezentowane były także inne polskie filmy i koprodukcje m.in. „Dzień czekolady”, reż. Jacek Piotr Bławut (Just Film międzynarodowy konkurs filmów dla dzieci), „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (Screen International Critics' Choice), „Z pianą na ustach”, reż. Janis Nords (Konkurs filmów z krajów bałtyckich), „Kiedy padają drzewa”, reż. Marysia Nikitiuk (Panorama), „Kawki na drodze”, reż. Olmo Omerzu (Panorama) i „Rzeka”, reż. Emir Baigazin (Forum).


03.12.2018