Wiosenna edycja DocFilmMusic 2014 w Krakowie

DocFilmMusic jest całorocznym projektem inspirowanym najmłodszym konkursem Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 7 kwietnia rusza wiosenna edycja przeglądu dokumentalnych filmów muzycznych.

Program przeglądu

W wiosennej edycji znalazło się 6 tytułów. Projekcje filmów odbywają się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Każdy pokaz zostanie poprzedzony prelekcją dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata i krytyka muzycznego Piotra Metza.

7 kwietnia – O krok od sławy (Twenty Feet From Stardom) 

Film opowiada historię genialnych wokalistek, które śpiewają w chórkach takich gwiazd jak David Bowie, Sting, Stevie Wonder, U2, The Rolling Stones, Bruce Springsteen. Obraz wypełniony emocjami i niezwykłymi głosami zajął drugą pozycję w plebiscycie publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Oscar 2014 w kategorii najlepszy dokument pełnometrażowy.

10 kwietnia – Jak nieznajomi (Mistaken For Strangers) 

Niezwykle intymny portret popularnej grupy rockowej The National wpisany w bardzo złożone relacje między liderem zespołu, a jego bratem reżyserem filmu.Trasa koncertowa staje się sceną wielkich wydarzeń muzycznych, które od kulisów wyglądają mniej podniośle – i śmiesznie i dramatycznie. Film jest dla fanów rozgrzewką przed odwiedzinami zespołu w czerwcu w Warszawie.

17 kwietnia – Grupa o nazwie Śmierć (The Band Called Death)

Pierwszy w Polsce pokaz głośnego filmu o czarnym punku. Na długo przed Sex Pistols był Death – zespół czarnoskórych nastoletnich braci. Film sięga do odkrytych po latach archiwaliów, które wraz z wypowiedziami świadków tamtych wydarzeń odtwarzają wzloty i upadki grupy, a także rodzinną tragedię. Nagroda publiczności festiwalu SXSW w Austin.

24 kwietnia – Jimmy Rosenberg – ojciec, syn i talent (Jimmy Rosenberg – The Father, The Son & The Talent) 

Dominujący ojciec i genialny syn. Mówili o nim następca Django Reinhardta, grał od dziecka, równie szybko zaczął się narkotyzować. Film dokumentuje błyskotliwe występy dzieciaka i kłopoty psychiczne młodzieńca pozbawionego ojca, który odsiaduje wieloletni wyrok. Złoty Róg 2007 w pierwszej edycji konkursu dokumentalnego krakowskiego festiwalu.

18 maja – Miłość 

Mariaż wybitnych i bardzo odmiennych osobowości muzycznych: Tymona Tymańskiego, Mikołaja Trzaski, Leszka Możdżera, Jacka Oltera i Macieja Sikały. Podczas prób reaktywacji grupy Miłość dowiadujemy się o istniejących między muzykami napięciach i obserwujemy momenty „toksycznej równowagi”. Złoty Lajkonik 2013 i Nagroda Publiczności krakowskiego festiwalu.

20 maja – Uwaga! Mr. Baker (Beware Of Mr. Baker!) 

Ginger Baker jest legendą perkusji – z gry na tym instrumencie potrafił uczynić porywający spektakl. Ma za sobą występy z Erikiem Claptonem w grupach Cream i Blind Faith oraz karierę solową. Nazywany „potworem rocka”, Baker słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii. Złoty Hejnał 2013 w pierwszej edycji konkursu dokumentalnego krakowskiego festiwalu.

 

Pokazy rozpoczynają się o godzinie 19.00. Bilety w cenie 8 złotych do kupienia na dwie godziny przed seansem.

 

Więcej informacji tu: www.krakowfilmfestival.plwww.kinopodbaranami.plwww.mos.art.pl

 

Na podstawie informacji prasowej

31.03.2014