14. Millennium Docs Against Gravity

Aż w 5 miastach w tym samym czasie odbywać się będzie 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Poza pokazami filmów festiwal to także debaty, spotkania z twórcami, koncerty oraz kino Virtual Reality. Współfinansowane przez PISF wydarzenie rozpoczęło się 12 maja w Warszawie. 9 maja w Warszawie odbyła się druga konferencja prasowa 14. Millennium Docs Against Gravity. W spotkaniu udział wzięli: dyrektor festiwalu Artur Liebhart, szefowa PR festiwalu Dominika Baranowska, reżyserzy Tomasz Wasilewski i Łukasz Bluszcz, przedstawicielka Banku Millennium Iwona Jarzębska, odpowiadający za sekcję VR Jan Szczyciński oraz zajmujący się wydarzeniami towarzyszącymi Karol Piekarczyk.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, a także w Gdyni (17-26.06), Bydgoszczy (16-21.05) i po raz pierwszy w Lublinie (11-21.05). W programie festiwalu nie zabraknie najnowszych filmów dokumentalnych, interesujących spotkań oraz debat.

W Konkursie Głównym filmy oceniać będą: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska. W konkursie filmów z pogranicza kina dokumentalnego i fabuły Fiction/Non-Fiction filmy oceniać będą: Syllas Tzoumerkas, Tomasz Wasilewski, Marta Minorowicz.

Pomiędzy fabułą i dokumentem

„Dokument to medium, które dosięga prawdy i jest to bardzo często portret, który nie posiada iluzji. I to jest bardzo pociągające w dokumencie, a mnie te same rzeczy pociągają w fabule. I w fabule ich szukam. Zacząłem zauważać, że coraz więcej powstaje filmów, które są trudne do sklasyfikowania (…). One stoją gdzieś pomiędzy fabułą i dokumentem. Ta płynna granica jest fascynująca. Ja jako widz wychodzę z fabuły, wchodzę do dokumentu i tak naprawdę nie wiem, gdzie ta kreacja się zaczyna i gdzie kończy. To kino mnie bardzo dotyka i opowiada o ważnych rzeczach. Oglądanie filmów w tym konkursie będzie ciekawą przygodą” – podkreślał obecny na konferencji Tomasz Wasilewski.  Wśród 10 tytułów w tej sekcji Polskę reprezentować będzie film „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika.

Pozostałe konkursy festiwalu to:

  • konkurs o nagrodę Amnesty International (tutaj pokazywana będzie koprodukcja z polskim udziałem „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”),
  • konkurs o nagrodę Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce (tutaj Polskę reprezentują 2 filmy „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” Adama Sikory oraz „Ucho wewnętrzne” Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały),
  • Nagroda Czytelników „Co jest grane 24” (tutaj prezentowany będzie film „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka),
  • Nagroda miesięcznika „Zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej, Nagroda Akademii Dokumentalnej, 
  • konkurs Green Warsaw Award dla filmów o tematyce ekologicznej (Polskę w tej sekcji reprezentuje film Łukasza Bluszcza „Punkt krytyczny. Energia odNOWA”). Reżyser obecny był na konferencji prasowej. „Wiedzieliśmy, że robimy film na ważny temat, jednak mieliśmy świadomość, że powstało już całkiem sporo filmów o zmianach klimatu. To są często wielkie, międzynarodowe produkcje. Od początku nam się wydawało, że musimy zrealizować projekt, który to Polskę postawi w centrum. Tak zrobiliśmy (…). Oczywiście musieliśmy mieć globalne odniesienia, bo to jest globalny problem, ale one zawsze były filtrowane przez Polskę i wątki dotyczące np. polskiego górnictwa czy polskiej energetyki odnawialnej” – podkreślał Łukasz Bluszcz.

Inne polskie tytuły w programie festiwalu to prezentowane w sekcji Fetysze i kultura „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „DOM/Łódź” Piotra Szczepańskiego oraz „Fugazi – centrum wszechświata” Leszka Gnoińskiego.

Wykłady mistrzowskie poprowadzą Bady Minck i Heleny Třeštíkova

14. Millennium Docs Against Gravity będzie okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi dwóch wyjątkowych i docenionych twórczyń. Odbędą się lekcje mistrzowskie i retrospektywy Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych oraz czeskiej reżyserki Heleny Třeštíkovej.  Widzowie zobaczą najnowszy film Třeštíkovej: „Historia małżeńska” oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” i „Mallory”.

Technologia VR na 14. Millennium Docs Against Gravity

„Będzie to pierwsze na taką skalę mobilne kino wirtualnej rzeczywistości w Polsce, podczas festiwalu filmowego. Chwilę później ta technologia będzie też prezentowana na festiwalu w Cannes. Jest to otwarcie na nowe media już nie tylko jako zabawki, ale raczej na poszerzanie doświadczania, szczególnie jeśli chodzi o film dokumentalny. Po pierwsze VR działa bardzo silnie na emocje – podobnie jak wiele głośnych filmów dokumentalnych. VR umożliwia nam tak jak kino przeniesienie się w czasie i przestrzeni w miejsca, gdzie byśmy nigdy nie dotarli (…). Zaprezentujemy serię najlepszych filmów zrealizowanych w technice 360 stopni z całego świata, w tym jeden film z Polski” – mówił podczas spotkania Jan Szczyciński z firmy World of VR. specjalne pokazy kina VR odbędą się we Wrocławiu 14 maja, w Gdyni 21 maja, natomiast w Warszawie w dniach 19 – 20 maja.

Więcej: www.docsag.pl/kinoVR, wstęp wolny – zapisy kontakt@againstgravity.pl.

Akademia Dokumentalna

Jak co roku bogatą ofertę skierowaną do różnorodnych grup widzów proponuje Akademia Dokumentalna — program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. W ramach festiwalu odbędą się specjalne pokazy dla rodziców z niemowlętami, pokazy sekcji OKI DOKI (filmy dokumentalne dla dzieci) oraz warsztaty i spotkania międzypokoleniowe.

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 11–21 maja, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 16–21 maja.

Więcej informacji: www.docsag.pl/pl/.

Marta Sikorska

09.05.2017