„Włast” Marty Konarzewskiej wygrywa Script Pro 2018

Scenariusz pt. „Włast” Marty Konarzewskiej otrzymał Nagrodę Główną PISF w Konkursie Script Pro 2018. Laureaci Konkursu zostali ogłoszeni na uroczystej gali, która odbyła się 2 maja w Krakowie podczas festiwalu Netia Off Camera.

Laureaci Konkursu

Marta Konarzewska, autorka scenariusza pt. „Włast” otrzymała Nagrodę Główną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Włast” to historia Marii Komornickiej – młodopolskiej poetki i pisarki, która w 1907 roku zaczęła uważać się za mężczyznę, przyjmując imię Piotr Włast. Scenariusz został uhonorowany również Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS o wartości 10 000 zł.

Druga Nagroda w wysokości 12 000 zł ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej trafiła do Bartosza Blaschke za scenariusz „Sonata”. To biografia Grzegorza Płonki, mylnie uważanego za dziecko autystyczne; w rzeczywistości autyzm okazuje się być głębokim niedosłuchem skrywającym wybitny talent muzyczny.

Trzecia Nagroda w wysokości 8 000 zł ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej została przyznana ex aequo dwóm tekstom: „Miłce” Jakuba Kaprala oraz „Pojednaniu” Filipa Dzierżawskiego i Piotra Borkowskiego. „Miłka” to opowieść o dziewczynie z Zespołem Downa, która oddaje swoją córkę do adopcji. Po 18 latach córka odnajduje matkę. „Pojednanie” to historia młodej więźniarki, która próbuje uzyskać przebaczenie od matki swojej ofiary.

Nagroda Specjalna Canal + w wysokości 15 000 zł została przyznana Joannie Niczyj za scenariusz „Boscy szaleńcy” opowiadający historię zwerbowania Juliusza Słowackiego przez francuski wywiad celem przeniknięcia do sekty Andrzeja Towiańskiego.

Finałowe scenariusze

W finale Script Pro 2018 znalazły się następujące scenariusze:

  • „B-Boy. Historia cetowego”, autor: Andrzej Mańkowski
  • „Boscy szaleńcy”, autorka: Joanna Niczyj
  • „Drabina Jakubowa”, autorzy: Tomasz Jurkiewicz, Piotr Janusz
  • „Jesienna dziewczyna”, autorki: Patrycja Nowak, Katarzyna Klimkiewicz
  • „Miłka”, autor: Kuba Kapral
  • „Osiedle polskich skrzydeł”, autorzy: Michał Wnuk, Kaja Krawczyk-Wnuk
  • „Pojednanie”, autorzy: Filip Dzierżawski, Piotr Borkowski
  • „Sam na linie”, autor: Przemysław Jurek
  • „Sonata”, autor: Bartosz Blaschke
  • „Włast”, autorka: Marta Konarzewska

Autorzy wszystkich finałowych scenariuszy będą mogli skorzystać z konsultacji zorganizowanych w Szkole Wajdy pod okiem znanych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Konkurs Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerami konkursu są Polski Instytut Sztuki Filmowej CANAL + oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Informacja prasowa


04.05.2018