Wojciech Staroń nagrodzony w Tallinie

Podczas 19. Festiwalu Black Nights w Tallinie Wojciech Staroń otrzymał nagrodę dla najlepszego operatora za zdjęcia do filmu „Świt”.

„Świt” z nagrodą dla najlepszego operatora

Łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Świt” w reżyserii Laily Pakalniny brała udział w Konkursie Głównym 19. Festiwalu Black Nights w Tallinie. Film opuścił Tallin z nagrodą dla najlepszego operatora, którą otrzymał Wojciech Staroń, reżyser oraz operator nagradzanych filmów fabularnych i dokumentalnych, wśród, których można wymienić zrealizowane przed twórcę obrazy takie jak m.in.: „Bracia”, „Argentyńska lekcja” oraz „El Premio”. Jest również autorem zdjęć do takich filmów, jak: „Pod ochroną” w reżyserii Diego Lermana, „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, „Amnezja” Jerzego Śladkowskiego oraz „Czas niedokończony. Wiersze Jana Twardowskiego” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Ostatni dokument można oglądać obecnie w polskich kinach.

„Świt”

Fotos z filmu „Świt”, fot. materiały producenta

Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie „Świt” na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec mści się, zabijając Janisa. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich „prawych” obywateli Związku Radzieckiego.

Twórcy filmu

Reżyserem filmu jest Laila Pakalnina. Polskim koproducentem filmu jest Staroń Film, a producentem wykonawczym jest firma Miracle Worker. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń. Za kostiumy do filmu odpowiada Natalia Czeczott, w jednej z głównych ról występuje Wiktor Zborowski. W 2013 r. film brał udział w targach filmowych Baltic Event Co-Production Market podczas festiwalu w Tallinie oraz był pokazywany w sekcji Works in Progress podczas tegorocznego festiwalu w Karlowych Warach.

Polskie filmy w Tallinie

W pozostałych sekcjach widzowie zobaczyli filmy: „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Fotografa” Waldemara Krzystka, „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „W spirali” Konrada Aksinowicza, „Intruza” Magnusa von Horna, „Demona” Marcina Wrony, „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Drogę do Rzymu” Tomasza Mielnika i „Czarodziejską górę” Ancy Damian.

Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie: 2015.poff.ee/eng/festival/awards-2015.

30.11.2015