Wojciech Staroń nominowany do Argentyńskiej Nagrody Filmowej

Wojciech Staroń został nominowany do Argentyńskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do polskiej-argentyńsko-brazylijskiej koprodukcji „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana. Produkcja była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

8 nominacji dla „Rodziny na sprzedaż”

„Rodzina na sprzedaż” jest nominowana do Argentyńskich Nagród Filmowych w 8 kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (Daniel Aráoz), najlepszy scenariusz oryginalny (Diego Lerman i María Meira), debiut aktorski (Yanina Ávila), najlepsze zdjęcia (Wojciech Staroń), najlepszy montaż (Alejandro Brodersohn), najlepsza aktorka (Barbara Lennie), najlepsza reżyseria (Diego Lerman), najlepszy film.

To już kolejna produkcja z udziałem Wojciecha Staronia, która ma szansę na zdobycie nagród Premios Sur, odpowiednika polskich Orłów. Poprzednio do nagród Argentyńskiej Akademii Filmowej nominowany był film „Pod ochroną” tego samego reżysera, który otrzymał nagrody dla najlepszego filmu, za scenariusz, montaż i reżyserię.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w pierwszym kwartale 2018 roku.

„Rodzina na sprzedaż” – opis filmu

Malena (38) jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się, do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy?

Międzynarodowa koprodukcja

„Rodzina na sprzedaż” (tyt. oryg. „Una especie de familia”, tyt. ang. „A Sort of Family”) powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej. Polskim producentem jest Staron-Film. To druga współpraca Staron-Film z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu „Pod ochroną” scenariusz do „Rodziny na sprzedaż” napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą. Produkcja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda w San Sebastian

Film Diego Lermana był pokazywany w Konkursie Głównym w San Sebastian, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz autorstwa Diego Lermana i Marii Meiry. Film był także pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema.

Na podstawie informacji prasowej

13.11.2017