„Wołyń” od 7 października w kinach

7 października 2016 r. na ekrany polskich kin wejdzie, współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, obraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

„Wołyń”

Epicki dramat historyczny z okresu II wojny światowej. Akcja obejmująca okres ponad 6 lat rozgrywa się głównie w wołyńskiej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. W życie lokalnej społeczności brutalnie ingeruje historia. Latem 1943 roku wybucha fala czystek etnicznych. Pośród morza okrucieństw i nienawiści bohaterka Zosia Głowacka próbuje ocalić życie swoje i swoich dzieci.

Rozmowa z twórcami filmu

„Wołyń” ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu jest Wojciech Smarzowski, który jest również autorem scenariusza powstałego na podstawie powieści „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Piotr Sobociński jr. Muzykę do filmu stworzył Mikołaj Trzaska. Film zmontował Paweł Laskowski. W obsadzie „Wołynia” znaleźli się m.in.: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Tomasz Sapryk, Adrian Zaremba, Wojciech Zieliński, Jarosław Gruda, Sebastian Stegmann, Andrzej Popiel.

Producentem filmu jest firma Film it. Koproducentami „Wołynia” są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Canal+, Telewizja Polska S.A., Andrzej Łudziński Productions, Bemar, Odra Film, Narodowe Centrum Kultury, Denaro, Polskie Sieci Radiowe. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Dolnośląskie i Miasto Wrocław.

„Fundacja na rzecz filmu Wołyń”

Na początku 2016 r. twórcy filmu zgłosili się o pomoc widzów w celu zebrania środków finansowych na realizację brakujących scen do filmu. W efekcie powstała „Fundacja na rzecz filmu Wołyń” dzięki, której udało się zebrać pieniądze na dokończenie filmu. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego wyniosło łącznie 6 mln zł i jest to maksymalne możliwe dofinansowanie dla filmu historycznego zgodnie z obowiązującymi Programami Operacyjnymi PISF.

Premiera na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

„Wołyń” pokazywany był w Konkursie Głównym podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody na festiwalu za film Wojciecha Smarzowskiego otrzymali: Piotr Sobociński jr za najlepsze zdjęcia, Michalina Łabacz za najlepszy profesjonalny debiut aktorski i Ewa Drobiec za najlepszą charakteryzację.

Opinie krytyków o filmie „Wołyń”

Tadeusz Sobolewski: „To wielki film”

„»Wołyń« w najmniejszym stopniu nie potwierdza obaw, że mógłby mimowolnie przysłużyć się złej sprawie, ujawniać zbrodnie ze złą wolą, przeciwko komuś, zakłócać kruche polsko-ukraińskie pojednanie, wspierać polski nacjonalizm czy na przykład punkt widzenia Rosji” – pisze na łamach Gazety Wyborczej Tadeusz Sobolewski.

Łukasz Adamski: „»Wołyń« to przejmujące kino”

„Film (Wojciecha Smarzowskiego przyp.red.) jest znakomicie zagrany, ma doskonale zbudowaną dramaturgię i od pierwszej do ostatniej minuty jest robiony pewną ręką. »Wołyń« to przejmujące kino. Mocne, intensywne i prawdziwe. Ten film boli, ale też oczyszcza. To jest po prostu polskie »Idź i patrz«” – zaznacza Łukasz Adamski na portalu wPolityce.pl.

Marek Kozubal: „Film przełomowy”

„»Wołyń« to film przełomowy i do bólu prawdziwy” – podkreśla w swojej recenzji Marek Kozubal na portalu rp.pl. 

Premiera kinowa 7 października 2016 r.

Film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego wejdzie na ekrany polskich kin 7 października 2016 r. Polskim dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland.

29.09.2016